To już ostatnia prosta przed świętami. Ostatnie zakupy, prezenty, porządki? Szaleństwo przedświąteczne wydaje się nie mieć końca! A sił i cierpliwości coraz mniej. Zamiast cieszyć się ze zbliżającego się świątecznego odpoczynku czujemy się coraz bardziej zestresowani, nerwowi i zmęczeni. Nie zawsze da się zwolnić tempo i odpuścić. Ale zawsze można wspomóc swój organizm witaminami!

Co na nerwy...

Na rynku istnieje wiele preparatów pomagających ukoić skołatane nerwy. Warto zwrócić uwagę na ich skład, istnieją bowiem witaminy i minerały, które mają szczególnie dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy.

Witaminy i minerały dla mózgu

Witamina D3 pomaga w funkcjonowaniu układu odpornościowego, bierze udział w procesie podziału komórek oraz wpływa na metabolizm kości. Witamina B6 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, utrzymuje prawidłowość funkcji psychologicznych, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Witamina B12 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Warto zaopatrzyć apteczkę np. w witaminę B-Complex. Kwas foliowy pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenie. Cynk przyczynia się do prawidłowego przebiegu czynności poznawczych. Pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Wszystkie te witaminy i minerały zawierają np. tabletki Prewenit Balance.

Magnez przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Magnez jest aktywatorem wielu enzymów, pośredniczy w wytwarzaniu i transporcie energii w organizmie. Jest niezbędny w czynności mięśnia sercowego, układu nerwowego, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni prążkowanych. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i zaburzeń rytmu serca. Objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość, trudności z koncentracją, zwiększona podatność na stres, zaburzenia pracy mięśni szkieletowych.  W swoim składzie zawierają go np. tabletki D-Stress magnez + tauryna czy też Magnez + witamina B6. Potas wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Potas uczestniczy w czynności układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz w przewodnictwie nerwowo mięśniowym. Niedobór potasu stanowi zagrożenie dla prawidłowej czynności układu krwionośnego, wydalniczego i regulacji gospodarki wodno – elektrolitowej (odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowego ciśnienia i kwasowości krwi). Te dwa składniki zawierają np. takie preparaty jak: Asparan MAX Tabletki z Wadowic lub Aspargin czy NeoMag Cardio.

Ziołowo

Najbardziej rozpoznawalnym ziołem uspokajającym jest melisa. Wyciąg z melisy oraz ponadto ekstrakt z kwiatów lawendy, który sprzyja uzyskaniu stanu relaksu i odprężenia zawierają np. tabletki Tonaxinum Calm. Uspokajająco na układ nerwowy działa także Dziurawiec. Owoce głogu i korzenie kozłka także mają działanie wyciszające. W swoim składzie zawiera je np. syrop Neospasmina, tabletki Valerin Fortetabletki uspakajające Labofarm i Persen Forte. Warto także zwrócić uwagę na dobroczynne działanie szafranu. Szafran powoduje, że zwiększa się stężenie dopaminy i serotoniny czyli hormonów szczęścia. Zawierają go np. tabletki Szafraceum.

Kłopot ze snem

Melatonina jest występującym naturalnie w organizmie człowieka hormonem produkowanym w ośrodkowym układzie nerwowym przez szyszynkę. Hormon ten odgrywa ważną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. Gdy dokuczają nam bezsenne noce zaopatrzmy się w tabletki Melatonina lub Neopersen noc składający się z kompozycji wyciszających ziół.

Starajmy się ponadto znaleźć chwilę spokoju, moment odprężenia z filiżanką kawy przy choince. Postarajmy się by ta nerwowa atmosfera nie zepsuła klimatu świąt. Odpocznijmy, złapmy oddech i cieszmy się z tego rodzinnego czasu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak przeżyć Święta i nie zwariować? 

Jak pokonać stres?