Z wiekiem nasze zęby ulegają osłabieniu. Dziąsła mogą ulegać obniżaniu, odsłaniając szyjki zębowe i stając się nadmiernie wrażliwe. Czasami pojawia się konieczność noszenia protezy. Jak właściwie zadbać o zęby w starszym wieku? Jak utrzymać w dobrym stanie i higienie protezy? Podpowiadamy.

Codzienna higiena

Stosujemy ją niezależnie od wieku. Podstawowe elementy to szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Oczywiście właściwie dobraną pastą i szczoteczką. Sprawdzi się tutaj na przykład Lacalut Aktiv miękka szczoteczka do zębów lub JORDAN Advanced Soft szczoteczka do zębów miękka. Jeśli chodzi o pastę idealna będzie Lacalut Aktiv pasta do zębów przeciw paradontozie lub też Parodontax Classic pasta do zębów. Do nitkowania zębów warto zastosować elastyczną nić np. ORAL-B Satin Floss Mint nici dentystyczne. Na koniec nie zapominamy o płynie do płukania. Możemy użyć np. Eludril Classic płyn do płukania jamy ustnej.

Proteza - najczęstszymi problemami jest mocowanie protezy i dbałość o jej higienę. 

Czyszczenie protezy

Możemy używać tabletek czyszczących np. Corega Tabs Bio Formula, które należy wrzucić do ciepłej (nie gorącej) wody w ilości wystarczającej do całkowitego zanurzenia protezy zębowej. Następnie umieszczamy protezę w roztworze a potem czyścimy ją roztworem za pomocą miękkiej szczoteczki. Na koniec należy wypłukać protezę pod bieżącą wodą.

Nie używaj tradycyjnej pasty i szczoteczki ponieważ stwarza to ryzyko zarysowania powierzchni protezy. Tego rodzaju mikroskopijne zarysowania stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów. W odróżnieniu od zwykłej pasty do zębów, tabletki Corega® nie posiadają właściwości ściernych, a jednocześnie eliminują 99,9% bakterii i innych mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie przykrego zapachu, dokładnie oczyszczają powierzchnie protezy i pomagają dbać o zdrowie jamy ustnej.

Mocowanie protezy

Nawet w przypadku najlepiej dopasowanych protez zębowych istnieje ryzyko przedostawania się pod ich powierzchnię niewielkich drobinek jedzenia, które powodują uczucie dyskomfortu. Dlatego możemy zastosować np. Krem Corega® Neutralny Smak o udowodnionym działaniu uszczelniającym zapobiega zaleganiu pokarmów pod protezą zębową.

Gdy dodatkowo mamy problemy z dziąsłami użyjmy klej Corega® Ochrona Dziąseł. Specjalna formuła produktu zapewnia trwałe umocowanie protezy przez cały dzień, bez ryzyka podrażnienia szczególnie wrażliwych dziąseł.