Okres wiosenno - letni zawsze oznacza pojawienie się kleszczy. W ostatnich latach stają się one jednak coraz większym problemem, dlatego należy wiedzieć jak się przed nimi zabezpieczyć oraz jak działać gdy zaatakują Ciebe, Twoich bliskich lub zwierze.

W tym artykule odpowiemy na 10 podstawowych pytań dotyczących problemu jakim są kleszcze.

 1. Kiedy kleszcze budzą się do życia?
  • Swoją aktywność rozpoczynają, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsujsza, dlatego ich "główny sezon" ich działaności przypada wiosną, a kończy się późną jesienią.
 2. Jakich miejsc unikać?
  • Kleszcze zamieszkują skraj lasu, polany, puszcze, ale również można je spotkać w ogrodach lub parkach miejskich. Często też wybierają ścieżki którymi przemieszczają się ludzie oraz zwierzęta. 
 3. Jak chronić się przed kleszczami?
  • Przede wszystkim należy unikać mniejsc ich bytowania. Gdy jednak sytuacja wymaga aby iść do lasu czy na polanę, trzeba zadbać o odpowiedni ubiór który zakryje jak najwięcej partii ciała (zwłaszcza nogi). Ponad to warto stosować repelenty, np. KICK THE TICK lub MOSBITO. Ponad to, niezwykle istotne jest aby po każdym powrocie z dworu sprawdzać skórę. Inną możliwością ochrony przed kleszczami i konsekwencjami ich ugryzienia są szczepienia.
 4. Jakie choroby mogą powodować kleszcze?
  • KZM, czyli kleszczowe zapalenie mózgu - jest to choroba odkleszczowa objawiająca się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu czy też jednym i drugim. Choroba ta może być śmiertelna. 
  • Borelioza to choroba powodowana przez bakterie, które mogą zaatakować stawy, serde, układ nerwowy, narząd wzroku lub skórę. Najczęstsze objawy to zaczerwienienie wokół miejsca w którym wkłuł się kleszcz, które rozszerza się po obwodzie, pierścieniowe lub owalne zaczerwienienie skóry, które otacza miejsce ukłucia. 
  • wiele innych, np. babeszjoza, anaplazmoza i inne riketsjozy
 5. Skąd wiedzieć, czy kleszcz który pokuł był zarażony?
  • Od razu po samym ukłuciu nie możemy stwierdzić, czy kleszcz był zainfekowany. Należy odczekać kilka dni stale obserwując miejsce ukłucia oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, np. wędrujący rumień, bóle głowy, gorączka, trudności z koncentracją, objawy grypopodobne, oznacza to że kleszcz prawdopodobnie był zainfekowany.
 6. Czy po każdym ukłuciu kleszcza należy niezwłocznie udać się do lekarza?
  • Nie, jak już wspomnieliśmy wyżej, nie każdy kleszcz przenosi choroby. Po ukłuciu należy obserować miejsce ukłucia i w momencie zaobserwowania zmian skórnych oraz pogorszenia ogólnego stanu zdrowia należy niezwłocznie udać się do lekarza. 
 7. Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
  • 3 najpopularniejszymi narzędziami do usuwania kleszczy są: pinceta, kleszczkarta oraz lasso do usuwania kleszczy. W aptece można znaleźć bezpieczne i opatentowane zestawy do łatwego i skutecznego usuwania kleszczy, np. KICK THE TICK
  • bez względu na narzędzie należy postępować według następujących zasad: 
   • ustawić narzędzie najbardziej prosto jak to możliwe oraz bezpośrednio nad kleszczem
   • czubek narzędzia powinien znajdować się jak najbliżej skóry, przy czym należy stanowczo unikać szczypania ciała kleszcza
   • kleszcza należy wyciągnąć pionowo
   • zabieg należy przeprowadzać powoli, bez gwłatownych szarpnięć
   • konieczna jest kilkudniowa obserwacja miejsca pokłucia
 8. Co jeśli głowa kleszcza zostanie w ciele?
  • Wbrew pozorom nie jest to nic alarmującego. Bardzo często zdarza się, że podczas usuwania kleszcza jego mała część ciała zostanie w skórze. Tak naprawdę nie jest to głowa, a część żądła które jest naturalnie usuwane przez organizm po kilku dniach od usunięcia intruza. 
 9. Co zrobić z kleszczem po jego usunięciu?
  • Po usunięciu kleszcza należy zadbać aby w bezpieczny dla nas sposób go zabić. Najskuteczniejszą a zarazem najłatwiejszą metodą jest miażdżenie go za pomocą twardego przedmiotu, np. szklanką. Jednak uprzednio należy go schować w złożoną kartkę papieru. Innymi skutecznymi sposobami są: 40% alkohol, środek dezynfekcyjny, środek czyszczący z chlorem. Nieskuteczne natomiast jest miażdżenie kleszczy butem czy też gniecenie ich palcem. Wielu ludzi jednak decyduje się na spuszczanie ich w toalecie - to również jest zła metoda, gdyż w tych warunkach są one zdolne do przetrwania. 
 10. Czy benzyna, zmywacz do paznokci lub alkohol są skuteczne w usuwaniu kleszcza?
  • Nie, są to środki, które zamiast pomagać zwiększą ryzyko zakażenia przez bakterie. Dopiero po usunięciu kleszcza w celu dezynfekcji miejsca można zastosować alkohol lub maść z jodem.