Zima to pora roku podczas której szczególnie należy troszczyć się o skórę, zwłaszcza u maluchów. Niskie temperatury i ostre powietrze na zewnątrz oraz suche powietrze w pomieszczeniach nie pozostaje bez wpływu na stan naszej skóry. Z reguły w tym okresie dochodzi do zwiększonego przesuszania się oraz wzrasta wrażliwość skóry. Jakie zatem kroki podjąć, aby skutecznie uchronić delikatną skórę maluszka?

Nie podlega żadnej dyskusji fakt, że dziecko podczas przebywania na dworzu będzie dobrze opatulone oraz osłonięte przed mroźnym wiatrem, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, iż nie jest to wystarczającą ochroną. Otóż wiatr dostanie się wszędzie, narażone są zwłaszcza nieosłonięte okolice twarzy dziecka, dlatego i tak doprowadzi do przesuszenia skóry a w najgorszym przypadku do podrażnień. Dlatego wychodząc z dzieckiem na dwór koniecznie trzeba pamiętać o aplikacji odpowiedniego kremu chroniącego skórę twarzy. Bardzo ważna jest również jego aplikacja na usta, aby również i one nie uległy podrażnieniu i wyschnięciu. 

Z kolei z drugiej strony, ciepłe i przyjemne pomieszczenia również na dłuższą metę nie pozostają obojętne dla skóry zarówno dzieci jak i dorosłych. W wyniku ogrzewania kaloryferami, wilgotność powietrza spada. Utrzymujące się w domu suche powietrze powoduje „wysysanie” wilgoci ze skóry, co przyczynia się do uszkodzenia bariery lipidowej naskórka, dlatego również z tego względu ważne jest jej prawidłowe nawilżenie. 

Zalecenia zabezpieczające skórę niemowlęcia w okresie zimowym:

  • Zrezygnuj ze spacerów z niemowlęciem jeśli temperatura na dworze utrzymuje się poniżej 10°C lub występuje silny wiatr.

  • Stosuj kremy chroniące skórę, np. Emolium krem ochronny lub Dermedic Emolient Linum. Aplikacja kremu powinna odbyć się około 30 min przed wyjściem na dwór.

  • Nawilżaj powietrze w domu (np. poprzez wietrzenie pokojów, stosowanie nawilżaczy, położenie na kaloryferze mokrego ręcznika lub wieszanie na nim kamionki z wodą).

  • Stosuj emulsje nawilżające po wieczornej kąpieli, np. Emolium emulsja do ciała lub olejki.

  • Unikaj korzystania ze zwykłego mydła (wysusza ono skórę). Lepszym zamiennikiem jest np. emulsja do kąpieli, np. Emolient Linum Baby lub kremowe mydło Ziaja.