W wyniku długiego czasu stosowania głodówek lub diet jednostronnych może wystąpić:

 • Niedobór składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, potas, selen, chrom czy magnez
 • Utrata białka, a co za tym idzie zwiększony katabolizm (ogół reakcji chemicznych metabolizmu prowadzący do rozpadu złożonych związków chemicznych na prostsze cząsteczki)
 • Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasica

 

Należy podkreślić, że na takich dietach może występować nie tylko spadek tkanki tłuszczowej, ale także tkanki mięśniowej, której odpowiednia ilość jest niezmiernie pomocna choćby w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Prowadzą one także do zaburzeń pamięci, koncentracji i osłabienia popędu seksualnego. Osoby, które bardzo szybko tracą na wadze po takiej kuracji bardzo szybko też tyją. Huśtawki ciężaru ciała, jak również nastrojów nazywane są efektem jo-jo.

Co zatem robić, żeby temu zapobiec?

Każdy z Nas powinien zdać sobie sprawę z tego, że optymalne wyniki daje odchudzanie powolne. Ubytek masy ciała powinien wynosić około 2-4 kg miesięcznie (nigdy więcej!). Najlepsze rezultaty podczas kuracji odchudzającej daje dieta: bogatoresztkowa (40-50 g błonnika dziennie), ograniczająca produkty o wysokim indeksie glikemicznym IG oraz tłuszcze trans i tłuszcze nasycone.

Obecnie uważa się, że około 35% przypadków otyłości spowodowana jest przez czynniki genetyczne. Dziecko szczupłych rodziców ma szanse być otyłe tyle w 7% przypadków , natomiast dziecko rodziców otyłych ma szansę aż w 80% przypadków. Jak to możliwe? Czynniki genetyczne wpływają w dużym stopniu na regulację apetytu, preferencje dotyczące wybieranych pokarmów, funkcje komórek tłuszczowych i wiele innych. Sprawdza się zatem stare przysłowie „Czym skorupka na siąknie za młodu, tym na starość traci”.

Powikłania otyłości

Wiele z badań udowadnia, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest skorelowany ze zwiększoną umieralnością. Najbardziej niebezpieczna jest dla Nas otyłość brzuszna (androidalna), która związana jest z nadmiarem tkanki tłuszczowej wewnątrz brzusznej. Osoby otyłe nie zdają sobie sporawy, do jakich zaburzeń metabolicznych może prowadzić otyłość androidalna, dlatego tak często „biorą się za siebie” dopiero po fakcie. Ludzie z nadwagą narażeni są m.in. na :

 • cukrzycę typu II
 • nadciśnienie tętnicze
 • miażdżycę
 • choroby stawów
 • dnę moczanową
 • zaburzenia hormonalne
 • kamice pęcherzyka żółciowego

 

Korzyści z redukcji 10% masy ciała to:

 • spadek umieralności o ponad 20%, liczby zgonów związanych z cukrzycą o ponad 30%
 • spadek ciśnienia tętniczego o 10mm Hg ciśnienia rozkurczowego i o 20mm Hg ciśnienia skurczowego
 • spadek glikemii na czczo nawet 50%
 • spadek cholesterolu całkowitego o 10% i poprawa pozostałych parametrów lipidowych

 

W leczeniu nadwagi i otyłości konieczna jest modyfikacja stylu życia. Polega ona na ograniczeniu podaży energii, zwiększeniu aktywności fizycznej, dobrze odpowiednich produktów spożywczych, czy stosowaniu odpowiednich technik kulinarnych. W dążeniu do celu możemy się wspomóc preparatami zwiększającymi termo genezę, takimi jak Therm Line forte, które brać najlepiej przed preferowaną formą aktywności fizycznej. Posiada on nie opatentowany ekstrakt owoców cytrusowych Sinetrol, ale również znany wszystkim Panion ekstrakt z zielonej kawy standaryzowany na kwas chlorogenowy, a także ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, który oddziaływuje na receptory beta-3adrenergiczne (odpowiedzialne za przyśpieszenie procesu lipolizy i termo genezy). To tylko niektóre substancje czynne preparatu Therm Line forte, które mogą pomóc Nam szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Pamiętajmy jednak, że nie ma dróg na skróty, jest ciężka praca i silna wola.