Piękne, gęste, błyszczące i mocne włosy to marzenie niejednej kobiety. Co wpływa na wygląd naszych włosów? Jak o nie właściwie dbać by były lśniące i zdrowe? Spieszymy z poradami!

Co niszczy nasze włosy?

Bardzo wiele czynników źle wpływa na kondycję naszych włosów. Jednym z nich jest wysoka temperatura. Włosy nie lubią suszarki, prostownicy i lokówki, mycia w zbyt zimnej lub w zbyt gorącej wodzie. Niszczy je także nieprawidłowe czesanie – tapirowanie, wiązanie włosów w koński ogon, ciasne gumki i spinki nadwyrężają skórę głowy i w efekcie uszkadzają włosy. Oczywiście zły wpływ na włosy mają zabiegi kosmetyczne takie jak trwała ondulacja czy farbowanie, szczególnie preparatami słabej jakości. Niekorzystne może być także stosowanie produktów nieodpowiednio dobranych dla rodzaju naszych włosów. Generalnie niekorzystny dla naszego zdrowia jest stres, palenie papierosów, niewłaściwa dieta – również dla włosów.

Kondycja włosów a pora roku

Latem włosy wystawione są na działanie szkodliwych promieni UV, często je moczymy pływając w słonym morzu bądź chlorowanej wodzie w basenie – to wszystko źle na nie wpływa i sprawia, że jesienią mogą wypadać. Zimą z kolei negatywnie zarówno na włosy jak i skórę głowy działa niska temperatura, śnieg, wiatr a nawet noszenie czapki.

Jak właściwie pielęgnować włosy?

Na początek warto zacząć od diagnozy jaki rodzaj włosów mamy. To pozwoli nam dobrać do nich odpowiednie kosmetyki a także zabiegi pielęgnacyjne. Przykładowo włosy suche będą wymagały ekstra ochrony przed wysoką temperaturą, włosy tłuste kosmetyków regulujących sebum skóry głowy, włosy cienkie będą potrzebowały wzmocnienia i zwiększenie objętości.

Jak stosować kosmetyki?

Szampon najlepiej użyć dwa razy – pierwsze mycie ma za zadanie spłukanie z włosów zanieczyszczeń, drugie ma już właściwości pielęgnacyjne. Następnie nakładamy odzywkę, wcieramy ją delikatnie wykonując przy okazji masaż skóry głowy. Średnio dwa razy w tygodniu (dokładna częstotliwość uzależniona jest od rodzaju włosów) na włosy nakładamy maskę. Możemy stosować także olejki, ampułki i serum. Wszystko zależy od kondycji włosów i ich aktualnych potrzeb.

Wzmocnij włosy od wewnątrz

Stosuj suplementy diety zawierające biotynę, aloes, skrzyp polny i pokrzywę oraz witaminy B, C, E.

Dbaj w zgodzie z naturą

Bardzo ciekawą ofertę w tym zakresie ma firma KLORANE. Posiada szeroki wybór szamponów, odżywek, balsamów, masek i olejków np. z pokrzywy, chinowca, owsa, lnu, mango, magnolii czy piwonii. Zobacz ich propozycję.

Jeśli chodzi o zdrowe farbowanie to polecamy firmę BIOKAP Nutricolor. Farby tej marki zawierają w swoim składzie aktywne wyciągi roślinne, które stanowią ponad 90% mieszanki koloryzującej. Są to: proteiny roślinne, których zadaniem jest nawilżenie, odżywienie oraz ochrona włosów przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, wyciąg z wierzby stanowiący naturalny filtr UV, olejek arganowy, który łagodzi objawy alergii oraz działa przeciwzapalnie. Zobacz pełną paletę kolorów.

Właściwa pielęgnacja włosów jest ważna dla ich pięknego wyglądu. Unikajmy więc tego co im szkodzi, spełniajmy ich potrzeby i cieszmy się ich zdrowym i lśniącym wyglądem.