Kolka to często zmora świeżo upieczonych rodziców. Gdy dokucza ich maleństwu, szukają wszelkich sposobów by mu ulżyć. Nic zresztą dziwnego – rozdzierająco płaczący maluch to widok nie do zniesienia dla każdej mamy. Czym jest kolka? Jak ją rozpoznać? Jak sobie z nią poradzić.


Jak rozpoznać kolkę?


Kolka może pojawić się już w drugim tygodniu życia, zarówno u noworodków karmionych naturalnie jak i sztucznie. Gdy nadchodzi dziecko podkurcza nóżki, ma napięty i wzdęty brzuszek, rozpaczliwie płaczem wierzga nóżkami. Kolka nadchodzi zazwyczaj w stałej porze – późnym popołudniem lub wieczorem i niestety może trwać nawet kilka godzin. Zwykle mija gdy malec kończy 3 miesiące. Ale czy mamy bezczynnie patrzeć jak nasz maluszek cierpi? Kto by to wytrzymał?


Przyczyny kolki


Najczęściej wymienianą przyczyną kolki jest niedojrzały układ pokarmowy. Często wywołuje ją też nadmiar gazów, które gromadzą się w brzuszku a z którymi maluch jeszcze nie umie sobie poradzić. Kolka nie jest traktowana jako choroba. Zawsze jednak wymaga konsultacji z lekarzem, który powinien wykluczyć inne dolegliwości. To bardzo istotne, bóle brzuszka mogą bowiem świadczyć np. o zapaleniu ucha, alergii pokarmowej czy nawet zakażeniu układu moczowego.

Gdy to jednak kolka szukajmy sposobu jak ulżyć naszemu maleństwu. Podpowiadamy kilka z nich. Sprawdźcie, która u Was sprawdzi się najlepiej.


Rozgrzewamy, uspokajamy, rozluźniamy


Spróbujmy owinąć maluszka w ciepły kocyk, nośmy, tulmy, delikatnie bujajmy. Spróbujmy pomasować napięty brzuszek, jeśli dziecko lubi kąpiele, być może rozluźni się w wanience z ciepłą wodą? Można spróbować także ciepłych okładów na brzuszek – świetnie sprawdzi się tutaj ciepła pieluszka tetrowa lub termofor z ciepłą wodą.


Karmienie


Jeśli karmisz piersią, przyjrzyj się swojej diecie – może jakiś jej składnik podrażnia delikatny układ pokarmowy maluszka. zwróćmy uwagę czy dziecko nie łapie piersi zbyt płytko – tutaj też może pomóc przyjęcie odpowiedniej pozycji. Dziecko połyka powietrze także gdy wypływ mleka jest zbyt szybki. W tym przypadku karmimy malucha częściej, ale krócej. Poszukajmy też odpowiedniej pozycji, w której dziecku ma główkę wyżej niż pośladki. Jeśli karmimy butelką niezwykle istotny jest właściwy jej wybór oraz także pozycja karmienia. Po nakarmieniu nie zapominajmy o tym, że dziecku powinno się odbić – nosimy je w pozycji pionowej i delikatnie poklepujemy po pleckach.


Wrażenia


Kolka może być efektem odreagowania napięcia jakie takie maluszek przeżywa w dzień. Staraj się ograniczyć wizyty gości, wprowadzić stały rytm dnia i rytuały. Nasz spokój ma tutaj ogromne znaczenie, choć na pewno w takiej sytuacji nie jest łatwo go zachować. Niestety dziecko bardzo wyczuwa emocje i nastrój swojej mamy.

Nie ma jednej skutecznej metody na kolkę. Każdy rodzic musi znaleźć sposób na swojego malca. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kolka jak najszybciej minie.