Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, nie jest jeszcze w pełni dojrzała i łatwo ją podrażnić. Dlatego wymaga specjalnej troski. Szczególnie w miejscach gdzie narażona jest na częsty kontakt z wilgocią. Jak więc dbać o małą pupkę aby uniknąć podrażnień i innych dokuczliwych dolegliwości? Podpowiadamy.

4 zasady dobrej pielęgnacji przy zmianie pieluszki

Często przewijaj – nie dopuszczaj do przepełnienia pieluszki, zmieniaj ją także od razu, gdy maluszek zrobi kupkę.

Wietrz – kiedy tylko to możliwe pozwól maluszkowi pobrykać bez pieluszki, niech spędzi bez niej choć chwilkę na przewijaku.

Myj – przy zmianie pieluszki obmyj pupkę, po zrobieniu siku wystarczą chusteczki nawilżane, po kupce najlepiej pupę umyć wodą.

Kremuj – po oczyszczeniu pupki, przed założeniem pieluszki nasmaruj pupę kremem ochronnym.

Dokuczliwe dolegliwości

Czasem zbyt mocno zapięta pieluszka może spowodować otarcia, najczęściej pojawiają się w pachwinach. Również może do tego doprowadzić zbyt ciasne ubranko. Pamiętaj więc by nie ubierać malca zbyt ściśle, zwróć uwagę by szwy ubranek nie były zbyt sztywne i szorstkie. Pieluszkę zapinaj luźno. Otarte miejsca posmaruj maścią ochronną.

Odparzenia

Gdy pupka jest mocno zaczerwieniona możemy mieć do czynienia z odparzeniem. Zazwyczaj dziecko jest wtedy rozdrażnione, podrażniona skóra piecze i boli. Tutaj bardzo ważne jest wietrzenie, skóra musi mieć dostęp do powietrza. Podrażnione miejsce trzeba smarować kremem z cynkiem – goi oraz chroni przed kontaktem skóry z mokrą pieluchą. Pieluszkę zmieniaj jak najczęściej, pamiętaj o tym by zmieniać ją także w nocy.

Do lekarza

Gdy objawy nasilają się lub nie ustępują wybierzcie się do lekarza. Być może doszło do namnożenia się drożdżaków, które wymagają specjalnego rodzaju maści – przepisze ją lekarz. Niestety drożdżaki lubią wracać, musisz więc później być szczególnie ostrożna przy podrażnieniach skóry na pupie.

Uczulenie

Kupiłaś inne pieluszki niż zwykle? Często zdarza się, że maluch może być na nie uczulony. To samo może dotyczyć chusteczek nawilżanych lub kremu. Jeśli masz sprawdzoną markę, nie zmieniaj jej bez potrzeby – wrażliwa skóra dziecka może to źle znieść.

Podstawą jest właściwa pielęgnacja. Przestrzegaj pierwszych 4 zasad wymienionych na początku artykuły i staraj nie dopuścić się do podrażnienia skóry. Prosta zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć – doskonale sprawdzi się i tutaj.