Kolejny naturalny etap w rozwoju dziecka – ząbkowanie. Któż z nas nie chciałby z nienacka odkryć w buźce malca pierwszy ząbek? Naprawdę są tacy szczęśliwi rodzice! Jednak nie zawsze ząbkowanie odbywa się bezobjawowo. Często zdarza się, że malec cierpi, dziąsełka swędzą, bolą, pojawia się gorączka, maluch jest marudny, płaczliwy, nie chce jeść, często budzi się w nocy. Co może pomóc i przynieść ulgę? Podpowiadamy.

Kiedy się zaczyna

Już w trzecim, czwartym miesiącu można zaobserwować pierwsze objawy ząbkowania – dziecko ślini się, pcha rączki do buźki. Dziąsełka mogą swędzieć, są opuchnięte, rozpulchnione i bardzo wrażliwe. Zanim pojawi się pierwszy ząbek może minąć jeszcze kilka tygodni. Pierwszy ząbek wyrasta zazwyczaj w 6-8 miesiącu. W dużej mierze zależy to od tego kiedy Wam, jako maluchom wyrosły pierwsze ząbki. U Waszych dzieci może być podobnie.

Ślinienie się

Może być aż tak silne, że maluch będzie moczył ubranka, gdy nie ochronimy skóry przed częstym dotykiem z wilgotnym materiałem, może dojść do podrażnienia. Ważnym będzie więc by mokrą skórkę wycierać, stosować śliniaki z tkaniny (folia może dodatkowo odparzyć skórę) i często je zmieniać, często zmieniać także mokre koszulki czy body. Gdy pojawi się podrażnienie skórę posmarować tłustym kremem np. Alantan Dermoline krem ochronny z witaminą A.

Wszystko do buzi

Pomogą gryzaki (sprawdźcie ciekawą propozycję marki MAM). Uważaj na to co dziecko pcha do buzi. Chodzi nie tylko o ryzyko zachłyśnięcia ale także o bakterie, które dostają się do buzi malucha. Podczas ząbkowania obniża się odporność dziecka – łatwo więc o pojawienie się w buzi pleśniawek i aft. Spowoduje to dodatkowy dyskomfort u maluszka. Jeśli niestety dojdzie do takiej sytuacji zastosujcie Dentosept A mini ulga na afty, pleśniawki i bolesne ząbkowanie spray.

Bolesne dziąsełka

Przez ból dziąseł dziecko może nie chcieć jeść ani ssać piersi. Pomoc mogą tu przynieść gryzaki (sprawdźcie ciekawą propozycję marki MAM). Możemy je dodatkowo przed podaniem dziecku schłodzić w lodówce. Pomocne bywają także wszelkiego rodzaju żele, które wsmarowuje się w dziąsełka malca np. Bobodent żel. Jeśli maluch bardzo cierpi i zastosowanie żelu nie wchodzi w grę (dotykanie dziąsełek sprawia duży ból) pojawia się alternatywa w postaci płynu podawanego dzieciom doustnie - Camilia roztwór doustny.

Gorączka

Zdarza się również tak, że podczas ząbkowania może pojawić się gorączka. Obniżamy ją środkami w postaci czopków lub syropków np. Ibufen Baby w postaci czopków lub Panadol Baby zawiesina. Pamiętajmy, że preparaty na bazie paracetamolu możemy podawać dziecku dopiero gdy skończy 3 miesiące. Jeśli maluszek śpi niespokojnie warto również na noc podać środek przeciwbólowy. Szkoda, żeby dziecko się męczyło.