Iwostin Orton
Maglek B6 50 tabletek

Maglek B6 50 tabletek

Cena:
10,00 zł
Produkt na zamówienie
Usuń z ulubionych
Dodaj do ulubionych
 
 
Oceń produkt:
 

Maglek B6 to preparat stosowany w profilaktyce niedoboru magnezu i witaminy B6.

Nazwa
Maglek B6 50 tabletek
Producent
PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE LEK-AM SP. Z O.O.
Nazwa międzynarodowa
Magnesii lactas, Pyridoxini hydrochloridum
Postać
tabletki
Dawka
51mg Mg+5 mg
Opakowanie
50 tabletek
Kod EAN
5909990891313
BLOZ 7
4603901

Opis produktu

Maglek B6 to preparat stosowany w profilaktyce niedoboru magnezu i witaminy B6.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: magnezu mleczan 500 mg (51 mg Mg2+) i pirydoksyny chlorowodorek (wit. B6) 5 mg – w 1 tabletce. Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, skrobia kukurydziana żelowana.

Dawkowanie

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

  • W profilaktyce – 1 do 2 tabletek na dobę
  • W pozostałych wskazaniach – wg zaleceń lekarza.

Działanie

Maglek B6 jest lekiem zawierającym mleczan magnezu oraz witaminę B6. Zawarty w leku magnez występuje w postaci soli łatwo przyswajalnej przez organizm. Jony magnezu zajmują czwarte miejsce pod względem ilościowym wśród kationów ustroju człowieka. Prawidłowe stężenie magnezu jest zależne od jego podaży z dietą i niezwykle sprawnej czynności ograniczenia wydalania magnezu przez przewód pokarmowy i nerki. W przypadku stosowania diety wysokowapniowej i wysokofosforanowej wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego zostaje upośledzone. Magnez współdziała z jonami wapnia w tworzeniu struktury kości. Objawami niedoboru magnezu są nadpobudliwość, trudności z koncentracją uwagi i zasypianiem, zwiększona podatność na stresy oraz zaburzenia pracy mięśni. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca oraz zaburzeń rytmu pracy serca.Stwierdzono, że witamina B6 – pirydoksyna zwiększa o około 40% efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego do osocza. Aktywna w organizmie postać pirydoksyny - ester fosforanowy, uczestniczy w przemianach aminokwasów, między innymi w procesie powstawania neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego, wpływa na wzrost stężenia glukozy w mięśniach oraz bierze udział w syntezie hemoglobiny. U ludzi awitaminoza B6 objawia się nudnościami, wymiotami, stanem zapalnym oraz uszkodzeniem skóry i błon śluzowych, zaburzeniami psychicznymi, drgawkami, zapaleniem wielonerwowym i niedokrwistością mikrocytarną. U około 40% osób w podeszłym wieku wykazano subkliniczne niedobory witaminy B6 objawiające się zaburzeniami równowagi psychicznej i stanem ogólnego osłabienia.

Wskazania

Preparat stosowany w profilaktyce niedoboru magnezu i witaminy B6 w sytuacjach : niewystarczającej podaży w diecie, niedoborów związanych ze stosowaniem leków moczopędnych, u osób stosujących dietę z wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, w leczeniu zwiększonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej ze skłonnością do napadów tężyczkowych, u osób z chorobą wieńcową lub zaburzeniami rytmu serca i z niedoborem magnezu.

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować w przypadku:

  • nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu,
  • hipermagnezemii o różnej etiologii,
  • ciężkiej niewydolności nerek,
  • bloku przedsionkowo-komorowego serca,
  • znacznego niedociśnienia tętniczego,
  • myasthenii gravis,
  • podczas biegunki

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Maglek B6 może powodować działania niepożądane. Przy proponowanym dawkowaniu leku działania niepożądane na ogół nie występują. Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe systematyczne przyjmowanie witaminy B6 w dawce 50 mg/dobę może stać się przyczyną obwodowej neuropatii czuciowej, natomiast dawki dobowe przekraczające 200 mg na dobę mogą prowadzić do niedoboru kwasu foliowego, zaburzeń oddechowych oraz różnego rodzaju dermatoz. U niektórych osób w czasie stosowania leku Maglek B6 mogą wystąpić inne działania niepożądane. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Uwagi

Leku nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje lewodopę bez inhibitora obwodowej, dekarboksylazy L-DOPA.

Stosowanie leku Maglek B6 z innymi lekami:

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

Aminoglikozydy, środki zwiotczające oraz kolistyna stosowane jednocześnie z jonami magnezu mogą być przyczyną porażenia mięśniowego. Nie należy przyjmować jednocześnie tetracyklin, związków wapnia, fosforanów, fluoru oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. Alkohol oraz tytoń osłabiają efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego. Bisfosfoniany (alendronian, etydronian) należy przyjmować co najmniej 2 godziny po lub przed przyjęciem magnezu.

Magnez może zmniejszać aktywność chloropromazyny i chinolonów. Magnez może wpływać na absorpcję digoksyny, nitrofurantoiny i niektórych leków przeciwmalarycznych. Hydralazyna, izoniazyd, cykloseryna i penicylina tworzą nieaktywne połączenia z witaminą B6 zmniejszając jej stężenie w organizmie. Również doustne środki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na pirodyksynę. Witamina B6 może zmniejszyć stężenie fenytoiny w surowicy krwi, natomiast stosowana przez pacjentów przyjmujących lewodopę bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy L-DOPA osłabia skuteczność lewodopy w leczeniu parkinsonizmu.

Nie należy przekraczać dziennej zalecanej porcji do spożycia.
Zrównoważona i zróżnicowana dieta oraz zdrowy styl życia są podstawą zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Przechowywać w temperaturze 15°C-25°C, w suchym miejscu; w sposób niedostępny dla małych dzieci.  
Chronić przed światłem.
Produkt przeznaczony dla osób dorosłych. Nie zaleca się stosowania preparatu kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Data Ważności

2021.10.31

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz komentarz

Napisz swoją recenzję

Produkty z tej samej kategorii