Ananas to pyszny i soczysty tropikalny owoc z którego właściwości prozdrowotnych czasami nie zdajemy sobie sprawy. Stanowi on bogactwo m.in. witaminy C, antyoksydantów oraz magnezu i potasu, a co więcej jest bardzo niskokaloryczny! Co więcej kryje w sobie ten owoc i dlaczego warto go spożywać? Czy rzeczywiście dzięki ananasowi można schudnąć? Przekonajmy się!
Ananas a odchudzanie
Jak już zostało wspomniane, ananas jest bardzo niskokalorycznym owocem, gdyż 100 g ananasa to zaledwie 50 kcal! Już sam ten fakt sprawia, że jest to owoc po który bardzo chętnie sięgają osoby odchudzające się i dbające o linię. Jednak najważniejszą kwestią w kontekście odchudzania się jest enzym bromelina. Ananas to jedno z najbogatszych źródeł bromeliny - enzymu proteolitycznego, który jako naturalny związek wpływa dobroczynnie na wiele procesów w organizmie.
Bromelina doskonale przyśpiesza gojenie się ran i działa przeciwzapalnie (podobnie jak aspiryna czy ibuprofen), ponadto wzmacnia organizm i jego funkcje obronne, a także łagodzi obrzęki oraz poprawia koncentrację i redukuje stres. Co ciekawe, jak donoszą niektóre z badań naukowych, bromelina wykazuje skuteczne właściwości przeciwnowotworowe. Jak jednak enzym ten wpływa na proces odchudzania? Otóż bromelina wspiera procesy trawienne w wyniku rozpadu białek na mniejsze peptydy i aminokwasy. Przyśpiesza także przemianę materii oraz wspomaga oczyszczanie organizmu, co z kolei ułatwia pracę wątroby. Detoksykacja organizmu podczas odchudzania jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na poprawę mikrokrążenia oraz usuwanie nadmiaru wody wraz z toksynami z organizmu. Oprócz bromeliny istotna z punktu widzenia odchudzania się jest wysoka zawartość błonnika w ananasie - zapewnia on długotrwałe uczucie sytości, dzięki czemu można uniknąć niekorzystnego "podjadania". Błonnik również znany jest z pozytywnego wpływu na pracę jelit oraz pobudzenia metabolizmu.
Oczywiście mówiąc o ananasie w znaczeniu prozdrowotnym mamy na myśli świeże owoce, które zawierają najwięcej składników odżywczych. Możesz z nich zrobić pyszny sok lub smoothie czy też dodać np. do porannej owsianki. Należy jednak pamiętać, że ananas to również źródło cukrów prostych (diabetycy powinni spożywać ten owoc w małych ilościach), które w nadmiarze odkładają się w tkance tłuszczowej, dlatego też ananasy zaleca się jeść przed południem, aby organizm zdążył spalić dostarczone cukry.
Składniki odżywcze w ananasie
Ananas to źródło wielu cennych pierwiastków i witamin. Ten tropikalny owoc to skarbnica witaminy C, która uczestniczy w syntezie kolagenu, co przekłada się na uszczelnienie naczyń krwionośnych, a także na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Ponadto świetnie zwalcza wolne rodniki, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne. Witamina C jest również naturalnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki. Zawartość witaminy C w ananasie może pokryć ponad 100% dziennego zapotrzebowania na kwas askorbinowy. 100 g ananasa to aż 48 mg witaminy C, co stanowi 80% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
W ananasie można także znaleźć duże ilości beta-karotenu cennego dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Beta-karoten (prowitamina A) korzystnie wpływa na wzrok, ponieważ działa ochronnie na plamkę żółtą, której degeneracja stanowi jedną z głównych przyczyn problemów ze wzrokiem u dorosłych. Ananas doskonale wpływa także na pracę serca, ponieważ zawiera potas, który pomaga zmniejszyć ryzyko zawału oraz obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi. Potas jest również niezbędny do prawidłowej pracy mięśni. Jest to także owoc, który może poprawić Twoje samopoczucie! Dzięki zawartości tryptofanu, tj. aminokwasu uczestniczącego w produkcji serotoniny (tzw. hormon szczęścia), wpływa on pozytywnie na samopoczucie i układ nerwowy.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.