Alergia obecnie jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jej definicją jest nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego w odpowiedzi na tzw. alergeny, czyli specyficzne substancje pochodzenia zewnętrznego, które u zdrowych osób nie powodują reakcji uczuleniowych. Niestety jest to choroba na całe życie, a możliwe jest jedynie zredukowanie występujących objawów i złagodzenie ich przebiegu. Ze względu na czas narażenia chorego na alergeny wyróżnia się alergię sezonową, a także całoroczną.
Co więcej, z roku na rok rośnie liczba alergików, przez co alergia zaczęła być utożsamiana z epidemią XXI wieku. Szacuje się, że już ponad 40% Polaków ma alergię lub wykazuje cechy nadwrażliwości.
Najpopularniejsze alergeny
Ustalenie przyczyny początkowo jest dość trudne, gdyż substancji alergizujących jest bardzo wiele. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi alergię u Polaków są jednak pyłki roślin (np. drzew, traw), pokarmy (np. cytrusy, truskawki, krowie mleko, jaja, ryby i owoce morza, orzechy, a także zwierzęta (sierść kota lub psa, jad pszczół, roztocza kurzu domowego). Nie wolno zapominać, że alergię mogą wywołać także leki, zwłaszcza penicylina czy leki przeciwbólowe (np. uczulenie na salicylany). Często występuje także uczulenie na gluten, uczulenie na lateks lub uczulenie na słońce.
Alergia krzyżowa
Mówiąc o alergii należy wspomnieć także o alergii krzyżowej, czyli sytuacji w której organizm wrażliwy na jeden antygen (np. pyłki brzozy) może wykazywać objawy niepożądane po kontakcie z innym, podobnym alergenem (np. jabłko).
Co ciekawe, aż 30% osób z alergią wziewną jest także uczulona na niektóre pokarmy. Najczęściej reakcje krzyżowe występują między pyłkami a owocami i warzywami, np. brzoza + jabłko, marchew lub bylica + arbuz, seler. Ale alergię krzyżową mogą również wywoływać lateks i owoce (np. banan, kiwi, awokado), roztocza kurzu domowego i owoce morza, sierść kota i wieprzowina, krowie mleko oraz mleko innych ssaków.
Atopia
Jest to termin ściśle powiązany z alergią. Atopia stanowi grupę chorób alergicznych o podłożu genetycznym, które związane są z nadmierną produkcją przeciwciał IgE w odpowiedzi na kontakt z alergenem i które ostatecznie prowadzą do wystąpienia objawów chorobowych (reakcji zapalnych).
Do chorób atopowych zalicza się:
- astma oskrzelowa
- atopowe zapalenie skóry (AZS)
- sezonowy lub przewlekły katar sienny
- pokrzywka
- alergiczne zapalenie spojówek
- niektóre nietolerancje pokarmowe
Objawy alergii
Niestety codzienne funkcjonowanie alergików potrafi być naprawdę uciążliwe, ze względu na pojawiające się objawy alergii, które są różne w zależności od formy alergii.
Najpopularniejsze objawy alergii to pokrzywka, katar sienny (alergiczny nieżyt nosa), łzawienie oczu, kichanie, świąd skóry. Przy alergii pojawiają się także takie objawy jak astma alergiczna, obrzęk naczynioruchowy, rozszerzenie naczyń.
Leczenie alergii
Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, alergia to choroba nieuleczalna. Możliwe jest jedynie zmniejszenie występujących objawów. Przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem. Przy alergii na pyłki roślin, roztocza czy alergię spowodowaną przez zwierzęta, można zastosować kurację odczulającą. Jest ona jednak dość długotrwałym procesem, gdyż może trwać nawet do 5 lat. Odczulanie polega na przyjęciu serii zastrzyków podskórnych z danym alergenem. Należy też pamietać, że efekt tej terapii jest tym lepszy im młodszy jest pacjent.
W leczeniu alergii stosuje się leki przeciwalergiczne, które doskonale sobie radzą z objawami alergii i przynoszą znaczną ulgę choremu. Leki antyhistaminowe drugiej generacji to te, które nie będą powodować senności, a poza tym działają bardzo szybko. Leki przeciwhistaminowe II generacji to np. Claritine, Zyrtec, Allertec, Allegra, Contrahist, Flonidan, Lirra. W leczeniu sezonowego alergicznego nieżytu nosa świetnie sprawdzą się leki w postaci aerozolu do nosa, np. Momester Nasal, Nasometin Control (steryd donosowy). Z kolei na łzawienie oczu i podrażnione oczy polecamy Allergocrom, Oftahist, Starazolin, Visine, Polcrom.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.