Słońce odgrywa w życiu człowieka istotną rolę. Słoneczne dni znacznie poprawiają nastrój, a także pobudzają naturalną produkcję witaminy D w skórze, która jest tak ważna dla zdrowia. Kojarzy nam się z latem, wakacjami i beztroskimi chwilami. Ale słońce to nie tylko radość z ciepłych, wakacyjnych dni. Słońce posiada także swoją "ciemną stronę", przed którą należy się chronić.
Skoro są wakacje oraz słońce to musi być też opalanie, prawda? Na ogół opalanie się wywołuje pozytywne emocje, ponieważ wiąże się z odpoczynkiem i relaksem. Często jednak zapomina się, że nieumiejętne opalanie się może nieść groźne konsekwencje. W naszym wcześniejszym artykule opisywaliśmy wady i zalety słońca. Przede wszystkim należy pamiętać, że promieniowanie UV znacznie przyspiesza starzenie się skóry, a także zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka, czyli groźnego raka skóry. Ponadto nadmierna ekspozycja na słońce może powodować przebarwienia skóry oraz wysuszać ją. W takim razie czy opalanie jest bezpieczne?
Opalenizna - jak powstaje?
Kolor skóry zależny jest od barwnika skóry - melatoniny. Jest to naturalny pigment skóry, który jest produkowany przez melanocyty. Im więcej melaniny, tym ciemniejsza jest karnacja. To samo dotyczy barwy włosów i oczu. Im więcej melatoniny tym jaśniejsze włosy oraz oczy. Melatonina to nie tylko barwnik skóry, włosów i oczu, ale także bariera stanowiąca ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Pojawiająca się podczas ekspozycji na słońce opalenizna jest również wynikiem zwiększenia ilości melaniny w skórze. Powiązane jest to z reakcją obronną skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Przy dużej ilości promieni słonecznych docierających do skóry, zwiększa się ilość melaniny chroniącej głębsze warstwy skóry.
Dobry krem z filtrem UV to podstawa
Muśnięta słońcem skóra wygląda bardzo seksownie, ale też gładko i zdrowo. Między innymi dlatego opalenizna jest tak pożądana przez Panie. Jednak pomiędzy chęcią uzyskania pięknej, czekoladowej opalenizny, a troską o zdrowie coraz częściej pojawia się znak zapytania - co wybrać? Na ratunek w rozwiązaniu tego problemu przychodzą nowoczesne kosmetyki do opalania, które skutecznie chronią skórę przed promieniowaniem UV. Podstawą racjonalnego opalania się jest dobry krem z filtrem UV.
Jak wybrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wartość SPF. Wśród kosmetyków do opalania wyróżnia się aż 4 poziomy ochrony, którą określa właśnie wskaźnik SPF. Jest to międzynarodowy wskaźnik, który określa wysokość ochrony przed promieniowaniem UVB (ale nie przed UVA). Obecnie na kosmetykach do opalania nie oznacza się wysokości ochrony przed promieniowaniem UVA, ponieważ jak dotąd nie został opracowany jednolity system pomiaru tej ochrony. Natomiast przyjmuje się, że dobre kosmetyki do opalania powinny zawierać filtry anty-UVA wielkości co najmniej 1/3 wartości ochrony przeciw promieniom UVB. SPF to skrót od angielskiej nazwy Sun Protection Factor. Wskaźnik SPF określa długość czasu w którym można przebywać na słońcu po aplikacji danego kosmetyku do opalania. Czas ten wylicza się z następującego wzoru:
15 (minut) x wysokość SPF (np. 50) = 750 minut
W powyższym wzorze uwzględnia się 15 minut jako czas potrzebny do wniknięcia w skórę minimalnej dawki powodującej zaczerwienienie skóry.
Rodzaje filtrów UV
W kosmetykach do opalania wyróżnia się dwa typy filtrów przeciwsłonecznych:
- filtry chemiczne (organiczne) - są to filtry, które neutralizują promienie słoneczne. Filtry te absorbują promieniowanie ultrafioletowe w postaci fotonów energii świetlnej. Następnie fotony te są przekształcane do promieniowania długofalowego, które jest nieszkodliwe i jest zwrotnie emitowane w postaci ciepła. Do chemicznych filtrów przeciwsłonecznych zalicza się m.in. pochodne kwasu salicylowego, kamfory, kwasu cynamonowego, benzoilometanu.
- filtry fizyczne (mineralne) - stanowią one swego rodzaju ekran, który odbija większą część promieniowania UV, a pozostałą, mniejszą część, pochłania i uwalnia w postaci ciepła. Mineralne filtry przeciwsłoneczne są szczególnie polecane osobom ze skórą alergiczną i wrażliwą, a także dzieciom. Filtry mineralne to np. dwutlenek tytanu, tlenek cynku. Nowoczesna technologia wytwarzania filtrów mineralnych wykorzystuje metodę mikronizowania, dzięki czemu mineralne filtry UV nie zostawiają białych śladów na skórze.
Dobre kosmetyki do opalania
Krem z filtrem do opalania w pełni spełnia swoją funkcję wtedy, gdy jest aplikowany z odpowiednią częstotliwością i ilością. Kosmetyki do opalania nakładaj często i dużo - najlepiej dwie warstwy.
Pamiętaj, aby krem przeciwsłoneczny nakładać w dużej ilości i ponawiać aplikację co 2 godziny, a także po wyjściu z wody. Zasada ta dotyczy także wodoodpornych kosmetyków do opalania.
Wybierz odpowiednią wysokość filtra UV do swojej karnacji skóry. Ze względu na to, że Polacy charakteryzują się jasną karnacją, większość z nas będzie wymagało wysokiej lub nawet bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (co najmniej SPF30).
Co ważne, kosmetyki przeciwsłoneczne aplikuj około 20-30 min przed ekspozycją na słońce. Dzięki temu krem, olejek czy balsam do opalania będą miały większą szansę lepiej się wchłonąć, a przez to skuteczniej zadziałać.
Krem z filtrem do twarzy powinien zapewniać nie tylko ochronę przeciwsłoneczną, ale także działać pielęgnacyjnie w zależności od typu skóry. Kosmetyki do opalania dobrych firm, np. Dermedic, Pharmaceris, La Roche-Posay posiadają serie kremów przeciwsłonecznych dedykowane specjalnie dla różnych typów skóry, np. dla skóry trądzikowej, naczynkowej, wrażliwej.
- Do skóry trądzikowej i tłustej wybieraj lekkie konsystencje, które nie będą zatykały porów, a także szybko wchłaniające się fluidy matujące, np. Dermedic Sunbrella do skóry tłustej, Vichy Ideal Soleil Krem matujący;
- Z kolei skóra dojrzała ze zmarszczkami i przebarwieniami powinna być pielęgnowana przy pomocy kremów i fluidów przeciwstarzeniowych, np. VICHY Capital Soleil UV-AGE Daily Fluid SPF 50+, SVR CLAIRAL Creme SPF50+, Iwostin Solecrin BB Krem, La Roche-Posay Anthelios Age Correct SPF50+;
- Skóra z niedoskonałościami potrzebuje kremów koloryzujących, podkładów lub pudrów z filtrami UV, np. Vichy Capital Soleil UV-Clear Fluid przeciw niedoskonałościom SPF50+, La Roche-Posay Anthelios Pigment Correct SPF50;
- Krem z filtrem do cery naczynkowej powinien chronić ją przed powstawaniem rumienia i wzmacniać naczynka, np. Iwostin Solecrin Capillin, Pharmaceris S Capilar Protect krem ultra ochronny;
Zasady bezpiecznego opalania
- Należy dobrać dobry kosmetyk do opalania z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym i dbać o jego częstą aplikację - co 2-3 godziny. Również wodoodporne kremy do opalania czy inne kosmetyki należy ponownie nakładać na skórę, gdyż ich moc ochronna spada co najmniej o połowę po wyjściu z wody. Pamiętaj także, że kosmetyki do opalania ścierają się ze skóry, gdy osuszasz ją ręcznikiem czy zakładasz ubrania;
- Przebywając w cieniu pamiętaj, że nie jesteś chroniony przed promieniami słonecznymi. Również wtedy trzeba nakładać na skórę kosmetyki przeciwsłoneczne;
- Zwróć uwagę na swoje pociechy. Pamiętaj, że skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna, dlatego wymaga ona wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Zabezpiecz dziecko przed słońcem stosując dobry krem do opalania dla dzieci (np. Dermedic Sunbrella Baby, Iwositn Solecrin, Pharmaceris S Dermopediatric). Dziecko w lato musi koniecznie nosić czapeczkę lub kapelusz;
- Unikaj wychodzenia na słońce w godzinach 11-15. W tym czasie promienie słoneczne są najsilniejsze i mogą szczególnie łatwo powodować poparzenia słoneczne, udary czy przegrzanie organizmu;
- Noś nakrycie głowy, które uchroni Cię przed przegrzaniem organizmu czy udarem słonecznym;
- Zwróć szczególną uwagę na ramiona, czoło, nos i dekolt - są to miejsca najbardzej narażone na słońce. Często w tych miejscach pojawia się pokrzywka, która jest objawem uczulenia na słońce, dlatego warto w tych miejscach zaaplikować grubszą warstwę kremu;
- Pij dużo wody oraz elektrolity - w lato dochodzi do znacznej utraty wody i elektrolitów z organizmu, zwłaszcza w upalne dni. W przypadku niedoboru elektrolitów może dojść do zaburzenia pracy organizmu i odwodnienia. Warto zatem na wyjazd wakacyjny zapatrzyć się w elektrolity, np. Electrovit, Orsalit, Litorsal.
Objawy niedoboru elektrolitów to m.in.:- osłabienie organizmu,
- apatia,
- senność,
- obrzęki,
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- drżenie i bóle mięśni,
- biegunki lub zaparcia,
- zaburzenia rytmu serca,
- zmiany ciśnienia krwi;
- Po zakończeniu kąpieli słonecznych stosuj balsamy po opalaniu, np. Dermedic, La Roche-Posay, Pharmaceris.
Oparzenia słoneczne - leczenie
Gdy już niestety dojdzie do poparzenia słonecznego warto wiedzieć jak podjąć skuteczne działania, które pozwolą szybko zniwelować ból skóry. Przy oparzeniu słonecznym trzeba działać szybko. Po pierwsze należy schłodzić oparzone miejsce zimną i czystą wodą przez około 20 minut. W następnym kroku warto zastosować preparaty, które zregenerują i nawilżą oparzoną skórę, np. panthenol na oparzenia. Jest to najpopularniejszy środek na oparzenia znany od lat. Panthenol doskonale łagodzi objawy oparzenia skóry, ponieważ łatwo wnika wgłąb skóry, co pozwala na szybkie odżywienie skóry. Panthenol znany również jako prowitamina B5 wykazuje właściwości łagodzące i przeciwbólowe, a także przeciwzapalne i antybakteryjne. Posiada bardzo silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu skutecznie nawilża skórę poprzez zatrzymywanie wody w skórze. Panthenol możesz znaleźć w formie pianki, a także jako składnik złożonych kosmetyków z panthenolem, np. Bepanthen Derm Krem, Pharmaceris S Balsam po opalaniu, Cetaphil MD Dermoprotektor Balsam, Iwostin Pianka kojąca.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.