Skóra pod oczami jest niezwykle cienka i wrażliwa, dlatego częstym problemem z nią związanym są cienie i worki pod oczami. Mogą one wynikać z nieprzespanej nocy czy po prostu wynikać z uwarunkowania genetycznego. Co ciekawe i ważne, sińce pod oczami mogą być także objawem choroby, czego nie wolno bagatelizować.
Skóra wokół oczu charakteryzuje się wyjątkową delikatnością, a także odmienną budową w porównaniu do innych części ciała. Jak już wspomnieliśmy na początku, jest ona bardzo cienka, co czyni ją szczególnie wrażliwą na działanie środowiska zewnętrznego czy składniki kosmetyków. Ponadto skóra wokół oczu zawiera niewielką ilość komórek tłuszczowych i w ogóle nie posiada gruczołów łojowych. Taka budowa skóry wokół oczu sprawia, że jest ona szczególnie narażona na powstawanie sińców i obrzęków, ale również szybko pojawiają się na niej zmarszczki.
Przyczyny cieni pod oczami
Cienie pod oczami, czy też inaczej określane jako sińce pod oczami są powszechnym problemem natury estetycznej, który wynika z utraty gęstości skóry, w wyniku czego widoczność naczyń krwionośnych pod oczami zostaje wyraźnie zwiększona.
Przebarwienia pod oczami mogą przybrać różny kolor. Mogą być szare, sino-fioletowe, ale również brązowe lub żółte. Ich przyczyną może być zmęczenie lub stres, czy po prostu nieprzespana noc. W tym przypadku kondycja skóry wokół oczu wróci do swojej kondycji po dostarczeniu organizmowi odpowiedniego odpoczynku i snu. Sińce pod oczami często mogą wynikać z predyspozycji genetycznych. Jest to już niestety przyczyna, którą ciężko "okiełznać", ponieważ nie jesteśmy w stanie zmienić swojej genetyki. Większe predyspozycje do cieni pod oczami mają osoby z głęboko osadzonymi oczami, ponieważ barwnik w skórze skupia się wtedy na mniejszej powierzchni i przez to jest bardziej widoczny, co kreuje problem przebarwień pod oczami. Jest to również wyjaśnienie, dlaczego dzieci często mają podkrążone oczy.
Cienie pod oczami - efekt procesu starzenia się
Przebarwienia pod oczami mogą także być naturalnym zjawiskiem towarzyszącym starzeniu się skóry. W trakcie tego procesu skóra wokół oczu staje się jeszcze bardziej cienka, przez co naczynia krwionośne są jeszcze bardziej uwidocznione. Często sińcom pod oczami u osób starszych towarzyszą obrzęki, co wynika z pogorszenia odpływu chłonki, a to z kolei wpływa na spadek napięcia mięśnia okrężnego oka i osłabieniem tkanek które ten mięsień otaczają. Warto tu zaznaczyć, że palenie papierosów oraz spożywanie w nadmiernych ilościach alkoholu i kofeiny wpływa zdecydowanie negatywnie i sprzyja powstawaniu cieni oraz obrzęków pod oczami.
Cienie pod oczami jako objaw choroby
Sińce pod oczami które z biegiem czasu nasilają się i nie pomaga ich zredukować odpowiednia ilość odpoczynku czy też stosowane kosmetyki, a także towarzyszą im dolegliwości takie jak np. częstomocz, bóle głowy mogą świadczyć o chorobie przewlekłej.
Sińce pod oczami mogą być jednym z symptomów chorób takich jak np:
- cukrzyca;
- schorzenia nerek, wątroby lub śledziony;
- niedoczynność tarczycy lub zapalenie tarczycy;
- alergiczne zapalenie spojówek;
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (tzw. cienie alergiczne);
- atopowe zapalenie skóry (AZS);
- anemia (niedokrwistość z niedoboru żelaza);
- odwodnienie lub niedożywienie;
- zarażenie pasożytami, np. owsiki, glista ludzka, tasiemczyca.
Czasami można również spotkać się ze stwierdzeniem, że cienie pod oczami są oznaką nowotworu. Bez obaw - sińce pod oczami rzadko są pierwszym symptomem tak poważnej choroby. Mogą one pojawić się w późniejszych etapach choroby i wynikać z niedożywienia czy wyczerpania organizmu terapią choroby nowotworowej.
Sposoby domowe na sińce pod oczami
W walce z przebarwieniami pod oczami należy zacząć przede wszystkim od zmiany nawyków żywieniowych oraz zapewnienia organizmowi odpowiedniej higieny snu (8 godzin snu) i odpoczynku. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu i zastosuj zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owce, zwłaszcza te zawierające dużo antyoksydantów (np. aronia, owoce dzikiej róży, borówka amerykańska, czarne porzeczki, wiśnia, żurawina, pomidory, szpinak, marchew, papryka czerwona). Pamiętaj również o aktywności fizycznej, wystarczy nawet krótki spacer podczas którego się zrelaksujesz i zapomnisz o problemach.
Domowymi i sprawdzonymi sposobami na cienie pod oczami są zimne okłady, okłady z plasterków z ogórka, okłady z plasterków jabłek, okłady z herbaty lub rumianku, a także masaż okolicy oczu.
Skuteczne kosmetyki na cienie pod oczami
Ważnym elementem w walce z cieniami pod oczami jest również odpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu z pomocą wysokiej jakości kosmetyków. Do pielęgnacji cieni pod oczami warto zastosować kosmetyki z linii przeciwzmarszczkowych, które posiadają składy kompleksowo dbające o skórę wokół oczu, np. La Roche-Posay Substiane [+] odbudowujący krem przeciwzmarszczkowy docierający do głębszych warstw skóry i pobudzający procesy odbudowy oraz regeneracji skóry. Innym równie dobrym wyborem jest krem pod oczy Vichy Idealia, który oprócz właściwości pielęgnacyjnych posiada także działani lecznicze. Inne kremy godne polecenia to m.in. Nuxe Merveillance Expert Krem liftingujący, Dermedic Oilage Krem przeciwzmarszczkowy, Vichy Neovadiol GF Contour, Iwostin Estetic II i Estetic III, Sesderma Sesgen 32.
W kosmetykach pod oczy mających działać przeciwko cieniom warto szukać w składzie składników nawilżających (witamina F, aloes, alantoina, gliceryna, masło Shea), a także substancji poprawiających krążenie, np. witamina PP (niacynamid), kofeina czy ekstrakty z cyprysa, kokoryczki lub lipy. Kosmetyki rozjaśniające sińce pod oczami muszą oczywiście zawierać składniki bezpośrednio redukujące przebarwienia, są to np. witamina C, witamina K, kasztanowiec i arnika górska. Pamiętaj też, że dobry krem na cienie pod oczami powinien w swoim składzie zawierać odpowiednie kwasy, które rozjaśnią przebarwienia ale i zregenerują barierę ochronną naskórka. Szukaj więc w składzie kwasu palmitynowego, kwasu stearynowego, kwasu cytrynowego i kwasu kapriolowo-salicylowego.
Kosmetyki działające na sińce pod oczami to nie tylko kremy, ale również:
- żel pod oczy, np. Sesderma Angioses żel kontur oczu, Zuma żel pod oczy ze śwetlikiem, Ziaja Med kuracja rozjaśniająca pod oczy;
- balsam pod oczy, np. Nuxe Nuxuriance Gold Rozświetlający balsam pod oczy;
- serum pod oczy, np. SVR Ampoule Relax;
- boostery pod oczy np. Vichy Mineral 89;
- płatki pod oczy, np. Dr Irena Eris Clinic Way Dermo-Płatki, Orientana Maska z naturalnego jedwabiu pod oczy.
Producenci kosmetyków wychodzą również na przeciw oczekiwaniom mężczyzn pragnących zadbać o swoją cerę i tworzą specjalne serie męskich kosmetyków w których również można zaleźć świetne kosmetyki redukujące cienie pod oczami dla mężczyzn, np. Sesderma Men VCF Żel pod oczy.
Aplikacja kosmetyku pod oczy też jest ważna!
Dla uzyskania lepszego efektu rozjaśniającego przebarwienia pod oczami należy odpowiednio aplikować kosmetyk pod oczy poprzez wykonywanie delikatnego masażu, który pobudzi mikrokrążenie i dzięki temu substancje czynne zostaną lepiej zaabsorbowane przez skórę.
Ukryj sińce pod oczami makijażem!
Niestety nie zawsze udaje się całkowicie pozbyć się cieni pod oczami, dlatego tu z pomocą u Pań przychodzą kosmetyki kolorowe. Zainwestuj w dobry korektor o działaniu mocno kryjącym, który skutecznie przykryje przebarwienia skóry pod oczami, np. SVR Topialyse Palpebral CC. Korektor pod oczy maskujący cienie pod oczami powinien również działać nawilżająco, aby nie powodować większego wysuszenia wrażliwej skóry wokół oczu. Pomocny okaże się również rozświetlacz lub bardzo jasny korektor zaaplikowany w wewnętrznym kąciku oka, który skutecznie odwróci uwagę od podkrążonych oczu i nada oczom promienniejszy wygląd.
Pamiętaj o odpowiednim doborze odcienia korektora do swojej cery. Do ukrycia sińców pod oczami za pomocą korektora warto sięgnąć jednak po odcienie żółte, beżowe lub morelowe. Zasadą również jest, aby korektor pod oczy był o ton lub dwa tony jaśniejszy od podkładu.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.