Lada moment przywitamy lato - porę na którą czeka z utęsknieniem chyba każdy. Nieodłącznym elementem letniego stroju są okulary przeciwsłoneczne. Kremy przeciwsłoneczne oraz okulary przeciwsłoneczne to artykuły pierwszej potrzeby w letnie dni, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Warto więc wiedzieć, czym się kierować przy doborze odpowiednich okularów. Oczywiście wyglądać jest bardzo istotny, ale nie zapominajmy o głównym celu okularów przeciwsłonecznych - ochronie oczu przed promieniowaniem UVA i UVB.
Wpływ promieniowania słonecznego na oczy
Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę, że mimo radości jaką daje słońce, promieniowanie słoneczne jest bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla skóry, ponieważ może przyczynić się do rozwoju raka skóry (czerniak). Promieniowanie UV nie pozostaje bez znaczenia na zdrowie oczu. Może ono powodować choroby oczu, a nawet utratę wzroku, dlatego niezwykle ważna jest właściwa ochrona narządu wzroku w okresie letnim.
Promieniowanie UV może powodować m.in. zespół suchego oka, nowotwory powiek i oczu, zwyrodnienie plamki, uszkodzenie rogówki i plamki żółtej, zaćma, skrzydlik czy tłuszczyk.
Ochrona przeciwsłoneczna oczu
W skład promieniowania UV wchodzą aż trzy typy, które posiadają różne długości fali. Składowe promieniowania UV to UVA (315-380 nm), UVB (280 - 315 nm), UVC (100 - 280 nm). Warstwa ozonowa całkowicie blokuje przenikanie UVC oraz część UVB, dlatego do Ziemi w największej ilości dociera promieniowanie UVA. Promieniowanie to jest najbardziej szkodliwe, ponieważ ma ono zdolność wnikania głęboko w warstwy skóry, aż do komórek skóry właściwej.
W związku z faktem, że w największej ilości do Ziemi dociera promieniowanie UVA, a więc to o najdłuższym zakresie fal, zaleca się, aby okulary przeciwsłoneczne posiadały filtr UV 400 (UVA/UVB).
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
Poza niezbędnym filtrem UV 400, odpowiednie okulary powinny posiadać certyfikat spełniający wymogi Unii Europejskiej (znak CE). Dlatego też nie należy kupować okularów przeciwsłonecznych na bazarach, w hipermarketach czy sklepach z ubraniami tzw. sieciówkami, ponieważ bardzo często nie dają one gwarancji skutecznej ochrony oczu przed promieniowaniem słonecznym. Okulary bez atestów czy filtrów, które po prostu posiadają ciemne szkła powodują rozszerzenie źrenicy w wyniku czego do oka dociera więcej promieni UV (które nie są blokowane) i może to przyczynić się do rozwoju groźnych chorób wzroku czy ślepoty.
Warto też zwrócić uwagę, aby okulary posiadały filtr polaryzacyjny (polaryzacja), który skutecznie eliminuje odbijanie światła np. od wody, śniegu czy innych powierzchni, a także zwiększa kontrast widzenia.
Kształt twarzy a oprawki do okularów
Najważniejszą cechą Twoich okularów, oczywiście oprócz gwarancji ochrony przeciwsłonecznej, jest to, aby czuć się w nich dobrze! Jednak jeśli nie wiesz, na jaki kształt oprawek się zdecydować to podpowiadamy, że powinien on kontrastować z kształtem twarzy:
- owalna twarz - prostokątne oprawki (np. typ Wayfarer)
- kwadratowa twarz - zaokrąglone oprawki, które złagodzą ostre rysy twarzy (np. typ Aviator).
Kolor soczewek ma znaczenie
Prawdopodobnie większość z nas przy wyborze odpowiednich okularów przeciwsłonecznych na kolor soczewek patrzy tylko przez pryzmat gustu i upodobania, a nie przez ich funkcję. Warto wiedzieć, że kolor soczewek w okularach to nie tylko kwestia wzoru, ale i wpływu na jakość widzenia.
- soczewki brązowe najlepiej zatrzymują światło niebieskie, które wywołuje bardzo intensywne odczucie olśnienia. Ponadto zwiększają kontrast koloru trawy na tle nieba.
- soczewki szare i szarozielone - nie wpływają na zmianę kolorów przedmiotów, co ułatwia ocenę odległości
- soczewki żółte i pomarańczowe - poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień.
W aptekach stacjonarnych AMICA znajdziesz szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych w modnych wzorach i nowoczesnych modelach zarówno dla kobiet i mężczyzn jak i dzieci. Posiadamy okulary marki Brilo.eu, które posiadają certyfikat spełniający europejską normę PN-EN ISO 12312-1:2014-02, a także spełniają wymagania zawarte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 dla środków ochrony osobistej. Oferowane przez nas okulary sprzedawane są razem z etui wykonanym z mikrofibry.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.