Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełny radości i przygotowań do przywitania swojego maluszka na świecie. Jednak mimo szczęścia i oczekiwania na przyjście dziecka, jest to również czas w którym kobieta zobowiązana jest do szczególnego dbania o swoje zdrowie, a także przestrzegania wielu zasad i wyrzeczeń.
Z ciążą wiąże się wiele przekonań, a jednym z nim jest to, że opalanie w ciąży jest całkowicie zabronione. Jak jest naprawdę?
Raczej każdy jest w pełni świadomy jak niebezpiecznie może okazać się promieniowanie słoneczne dla zdrowia. Szczególnie ważna jest ta wiedza dla kobiet w ciąży, które powinny pamiętać o negatywnym wpływie promieniowania UV i zdecydowanie stronić od opalania się.
Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny się opalać?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian - zwłaszcza na tle hormonalnym. Poziom estrogenów wyraźnie wzrasta, natomiast produkcja melaniny (naturalny barwnik skóry) jest uzależniona właśnie od estrogenów i oczywiście od słońca. Już same zmiany hormonalne mogą przyczyniać się do zmian pigmentacyjnych skóry, więc jeśli doda się jeszcze do tego działanie promieni UV to można być prawie w 100% pewnym, że na skórze pojawią się nieestetyczne plamy i przebarwienia. Jak już wspomnieliśmy, kobiety ciężarne są szczególnie narażone na powstawanie plam pigmentacyjnych skóry, które określa się jako "maska ciążowa". Mimo iż są to zmiany odwracalne, to jednocześnie mają charakter nawrotowy i pomimo wyrównania poziomu melaniny w okresie zimowym istnieje duża szansa na powrót przebarwień przy mocniejszym wiosennym słońcu.
Kolejną kwestią jest wysoka temperatura, która może powodować obrzęki i utrudniać oddychanie, a w konsekwencji wywołać problemy krążeniowe. Też należy pamiętać, że przy wysokich temperaturach, upale, dochodzi do przegrzania organizmu kobiety, co jest groźne dla płodu.
Opalanie w ciąży
Fakt, że leżenie plackiem przez kilka godzin na słonecznej plaży czy w ogródku nie wróży nic dobrego dla kobiety w ciąży, wcale nie oznacza, że musi ona za wszelką cenę unikać słońca. Wręcz przeciwnie, ponieważ słońce ma również swoje dobroczynne właściwości. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zwiększa się poziom endorfin - hormonów szczęścia. Promienie słoneczne zwiększają syntezę witaminy D3 będącej budulcem kości, a także wspierającej układ odpornościowy.
Słońce jest niezbędne dla właściwego i zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka, dlatego nawet kobiety w ciąży powinny w sposób rozsądny czerpać z niego korzyści - tym bardziej, iż ze względu na słabo osłonecznioną strefę klimatyczną w której żyjemy, zaleca się suplementację witaminy D kobietom w ciąży, ale i innym osobom.
Zasady opalania w ciąży
- opalaj się po obiedzie, gdy promieniowanie słońca nie jest już tak intensywne jak w godzinach 11 - 15;
- osłaniaj brzuch wilgotną chustką i staraj się trzymać go w cieniu;
- chroń oczy przed promieniowaniem UV dzięki profesjonalnym okularom przeciwsłonecznym z odpowiednimi certyfikatami, np. Brilo;
- stosuj dobre kremy przeciwsłoneczne lub inne kosmetyki na słońce, np. Vichy Ideal Soleil, La Roche-Posay Anthelios, Dermedic Sunbrella, Avene Sun, SVR Sun secure, Iwostin Solecrin, Pharmaceris S;
- chroń głowę przed udarem nosząc chustkę lub kapelusz;
- pij wodę.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.