19 listopada odbył się Światowy Dzień Rzucania Palenia. W związku z tak ważnym problemem jakim jest uzależnienie od papierosów i nikotyny, dziś obalimy aż 5 mitów, co z pewnością pomoże Ci podjąć pierwszy krok w walce z nałogiem!
"Jak rzucę to przytyję!" - MIT
Jest to jedna z najczęściej powtarzanych obaw przez osoby, które balansują na granicy postępu w kierunku podjęcia walki z nałogiem palenia papierosów, a zahamowaniami (często nieuzasadnionymi), które powstrzymują od zaprzestania palenia tytoniu. Prawdą jest, że substancja uzależniająca, tzn. nikotyna wpływa pobudzająco na metabolizm i tłumi apetyt, przez co wrażenie chudnięcia podczas palenia papierosów jest mylne i często zgubne. Naturalnym jest również to, że po odstawieniu papierosów Twój ohrganizm wpadnie w pewnego rodzaju "szok" ze względu na zaprzestanie dotychczasowych nawyków oraz konieczności przyzwyczajenia się do nowej sytuacji.
Nie pozwól jednak, aby ta myśl zablokowała Twoją drogę do zdrowego i długiego życia! Z pomocą w tym problemie może przyjść nikotynowa terapia zastępcza Nicorette lub Niquitin, która dostarczając do organizmu odpowiednią dawkę nikotyny w sposób kontrolowany, pomoże Ci łatwiej rzucić palenie, a jednocześnie ograniczyć nieprzyjemne skutki odstawienia nikotyny. Przy rzucaniu palenia często pojawia się chęć podjadania, dlatego aby nie dopuścić do przybrania na wadze wypróbuj spray Nicorette lub po prostu miej zawsze pod ręką butelkę wody oraz zdrowie przekąski (warzywa, owoce).
"Palę bo łagodzi to mój stres" - MIT
Tak naprawdę to co się dzieje w Twoim organizmie podczas palenia tytoniu ma się nijak do obniżenia poziomu stresu. Dochodzi wtedy do napięcia oraz zwiększenia uczucia niepokoju w wyniku przyspieszonej akcji serca. Ulga w stresie która błędnie jest kojarzona z samym paleniem, wynika jedynie z czynności palenia, a większość palaczy odczuwa napięcie do momentu kolejnego zapalenia papierosa. Nie pal - znajdź inne metody na radzenie sobie ze stresem, np. spacer, joga.
"Rzucę palenie dzięki mojej silnej woli" - MIT
Prawda jest taka, że osoby które podejmują się rzucenia palenia z dnia na dzień mają mniejsze szanse na całkowite rzucenie palenia papierosów, niż osoby korzystające z nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). Zaprzestanie palenia z dnia na dzień może okazać się wręcz niemożliwe, gdy przyjdzie zmierzyć się jednocześnie z zerwaniem z uzależnieniem oraz skutkami fizycznymi wynikającymi z rzucania palenia.
"Nikotyna jest szkodliwa" - MIT
Nikotyna jest jedynie substancją uzależniającą, natomiast najbardziej szkodliwymi dla zdrowia związkami chemicznymi są składowe dymu papierosowego zawierającego ponad 5000 substancji (również toksycznych, kancerogennych, teratogennych, szkodliwych) z czego ponad 40 jest rakotwórczych. W dymie tytoniowym obecna jest np. smoła czy tlenek węgla. Z tego też powodu to właśnie palacze bierni (osoby z Twojego otoczenia, które wdychają dym tytoniowy) są znacznie bardziej narażeni na problemy zdrowotne, np. choroby serca, raka płuc.
Nie ma więc obaw, które często pojawiają się u osób walczących z nałogiem, że nikotynowa terapia zastępcza jest tak samo szkodliwa dla zdrowia jak papierosy.
"Nikotynowa terapia zastępcza jest droższa niż papierosy" - MIT
Jeśli usiądziesz w domowym zaciszu z kalkulatorem, kartką papieru i długopisem i spiszesz sobie ile papierosy kosztowały Cię np. przez ostatnie 10 lat to suma jaką zobaczysz na wyświetlaczu kalkulatora może wprawić Cię w osłupienie. Tak jak wszystko kosztuje, tak również za NTZ należy zapłacić, jednak koszt kilku opakowań w okresie kilku miesięcy jest niczym w porównaniu z kilkunastoma czy kilkudziesięcioma opakowaniami papierosów jakie zakupiłbyś/zakupiłabyś w ciągu miesiąca.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.