W dzisiejszych czasach półki w drogeriach i sklepach kosmetycznych uginają się od rodzajów kosmetyków do włosów. Coraz częstszym i prawie że nieodłącznym asortymentem aptek oprócz leków i suplementów diety są także, tzw. dermokosmetyki. Pacjenci również częściej decydują się na wybór szamponu właśnie z aptecznej półki, zwłaszcza Ci borykający się z uciążliwymi dolegliwościami skóry głowy i włosów jak np. łysienie androgenowe czy łupież pstry.
Szampon a apteki czy szampon z drogerii?
Prawdopodobnie podstawową różnicą jaką może podać konsument po usłyszeniu tego pytania będzie cena kosmetyku, jednak tak naprawdę zarówno w aptece jak i sklepie kosmetycznym, może być niska lub wysoka w zależności od producenta. Skład każdego szamponu opiera się na wodzie i detergentach, które mogą być silniejsze bądź słabsze, a także mniej lub bardziej uczulać, co może generować poważniejsze problemy skórne. Niestety nierzadko zdarza się tak, że producenci szamponów dostępnych w drogeriach nie stosują substancji wykazujących działanie lecznicze, czy też nie podają stężenia tych substancji, co przy stosowaniu może okazać się problematyczne.
Obecnie konsumenci są coraz bardziej wymagający co do jakości produktów, a także zdecydowanie bardziej świadomi właściwości poszczególnych składników zawartych w kosmetykach, przez co producenci są zmuszani do udoskonalania jakości składów. Niemniej jednak, należy zwracać uwagę na składy wybieranych kosmetyków, aby uniknąć reakcji alergicznych. Wśród pacjentów rośnie także potrzeba zasięgnięcia fachowej porady profesjonalisty w przypadku problemów skóry głowy, dlatego też właśnie apteka będzie odpowiednim miejscem, aby dokonać właściwego zakupu.
Skład szamponu do włosów
Obecnie w skład szamponów do włosów wchodzą detergenty takie jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate), które zajęły miejsce wcześniej stosowanych roztworów mydeł potasowych i sodowych. SLS i SLES są często postrzegane jako niebezpieczne, których należy unikać. Nic bardziej mylnego! Należy jedynie zwracać uwagę na stężenie tych środków, ponieważ w wysokich ilościach czy też przy zbyt częstym stosowaniu mogą one podrażniać skórę głowy. SLS jest znacznie silniejszy niż SLES. Delikatnym detergentem stosowanym w szamponach dla skóry wrażliwej i dla dzieci jest Cocamidopropyl Betaine (betaina kokamidopropylowa), która jednak nie powinna być stosowana w połączeniu z SLS, gdyż to połączenie może prowadzić do silnego działania drażniącego i przesuszenia. Warto zwrócić uwagę, że dostępne w aptece szampony rzadziej zawierają SLS i prawie nigdy nie spotka się ich połączenia z betainą.
Szampon leczniczy
Odpowiedni dobór szamponu do włosów z dobrym jakościowo składem, zawierającym substancje lecznicze w optymalnych stężeniach może skutecznie przynieść pomoc pacjentowi z problemami skórnymi. Przykładowo w przypadku problemu łupieżu, większość szamponów przeciwłupieżowych z drogerii bazuje na dwóch składnikach: pirytion cynku (Zinc pyrithione) oraz kwas salicylowy (Salicylic acid). Oba te składniki wykazują działanie lekko bakteriostatyczne i grzybostatyczne w odpowiednim stężeniu, jednak kwas salicylowy dodatkowo złuszcza naskórek i redukuje stan zapalny, a zatem i swędzenie głowy. Niektóre z drogeryjnych szamponów jako substancję aktywną zawierają disiarczek selenu (Selenium disulfide), który wykazuje właściwości grzybobójcze i przeciwświądowe, natomiast nie jest bezpieczny dla dzieci, ponieważ może powodować wypadanie włosów i podrażnienia. Z kolei przyglądając się składom szamponów przeciwłupieżowych z apteki można zauważyć, że zdecydowana większość z nich swoje działanie zawdzięcza substancjom takim jak ketokonazol (np. Nizoral, Zoxin-Med), pirokton olaminy (Octopirox, Piroctone Olamine) - np. DX2, Ducray Squanorm, La Roche-Posay Kerium, Bioxsine oraz cyklopiroks olaminy (Ciclopirox Olamine) - np. Ducray Kelual. Co ważne, wszystkie te trzy substancje zarejestrowane są jako substancje lecznicze o właściwościach grzybobójczych, które są bezpieczne w stosowaniu. Aby uzyskać pożądany efekt przeciwłupieżowy bardzo ważna jest systematyczność stosowania oraz stosowanie się do zaleceń producenta zawartych na opakowaniu.
Bardzo wiele osób boryka się z problemem wypadających włosów, co jest zauważalne w pytaniach do farmaceuty od pacjentów poszukujących skutecznego szamponu hamującego wypadanie włosów i wzmacniającego cebulki włosa. Schorzenie to wymaga zastosowania kosmetyku, który przez dłuższy czas pozostanie na skórze głowy i umożliwi substancjom czynnym wchłonięcie się wgłąb skóry głowy. Szampon przeciw wypadaniu włosów powinien odżywiać i wzmacniać cebulki włosów, co zapewnią ekstrakty roślinne, np. z tataraku, z łopianu, z chmielu (Seboradin Men, Ziaja Yego Sensitiv). Oprócz tego kosmetyki te powinny zawierać środek pobudzający porost włosów - kofeina oraz chinina, witaminy z grupy B, np. Klorane szampon na bazie chininy.
Jakich składników unikać?
Wiele z dostępnych w drogeriach szamponów mogą działać niekorzystnie na włosy i mieć zupełnie odwrotny efekt od pożądanego. Niekorzystny skład zamiast wzmocnienia włosów może je obciążyć, podrażnić, a nawet przyspieszyć ich wypadanie. Należy zwrócić uwagę, aby w składzie szamponu nie znalazły się takie substancje jak np. simethicone, trimethicone, trimethylsiloxysilicates i trimethylsilylamodimethic.
Powinno się szczególnie unikać pochodnych formaldehydu (np. DMDM Hydantoin, Imidazilidynyl Urea, Diazolidynl Urea) oraz samego formaldehydu (Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Oxymethylene, Morbicidacid) które mogą czasami występować jako konserwanty.
Co również istotne w składzie szamponów dostępnych w aptece, substancje potencjalnie drażniące i uczulające dodawane są w znacznie mniejszych ilościach. Kosmetyki te wzbogacane są w substancje kondycjonujące, naturalne oleje (olej makadamia, olej kokosowy, olej arganowy), a także emolienty i już wcześniej wspomniane ekstrakty roślinne. Niekiedy wyższa cena kosmetyków z apteki wynika zatem z zastosowania lepszej jakości składników - naturalne substancje aktywne są droższe niż syntetyczne polimery i silikony. Również proces opracowywania składu takiego szamponu jest bardziej skomplikowany ze względu na konieczność osiągnięcia stabilności składników naturalnych przy dłuższym przechowywaniu.
Szampon do włosów z apteki
Warto także zwrócić uwagę, że tylko w aptece znajdzie się szampony specjalistyczne przeznaczone do walki ze schorzeniami takimi jak łuszczyca, łupież pstry, łysienie plackowate, łojotokowe zapalenie skóry lub atopowe. Dolegliwości te wymagają zastosowania szamponów aptecznych o potwierdzonym działaniu leczniczym, które zagwarantują komplementarną kurację skóry głowy. Ponadto tylko w aptece dostępne są szampony biobójcze pomagające uporać się z wszami czy gnidami, np. Pipi Nitolic, Sora Med, Nyda, Paranit.
Oczywiście nie należy uogólniać i negować każdego z dostępnych w drogerii szamponu do włosów, jednak przy zakupie w drogerii nie jest dostępna fachowa pomoc farmaceuty, dlatego też samodzielnie trzeba zwrócić uwagę na skład kosmetyku. Skład INCI jest podawany w nazwach międzynarodowych, dlatego wiedza farmaceuty może okazać się pomocna w odszyfrowywaniu poszczególnych składników. Również pomoc przy zdiagnozowaniu problemu skóry głowy i doborze odpowiedniego kosmetyku pod okiem farmaceuty zapewni jego pełną skuteczność.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.