Rozwiązanie ciąży poprzez planowany zabieg cesarskiego cięcia, podobnie zresztą jak poród naturalny, wymaga pewnych przygotowań. Warto też wiedzieć, jak przebiega taka operacja i w jaki sposób wygląda dochodzenie do formy po cesarce.
Planowane cesarskie cięcie wykonuje się w 38 lub w 39 tygodniu ciąży, a więc kilka bądź kilkanaście dni przed wyznaczonym terminem porodu. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem i bez komplikacji, masz szansę dobrze przygotować się zarówno do samego zabiegu, jak i do pobytu w szpitalu oraz późniejszej "rekonwalescencji".
Przed zabiegiem - czyli co zabrać do szpitala i jak się przygotować do operacji
Wiele kobiet w ciąży pakuje swoją "torbę szpitalną" jeszcze na długo przed rozwiązaniem. Nie jest to konieczne, ale wcześniej warto z pewnością zrobić sobie listę rzeczy, które zabiera się do szpitala, idąc na cesarskie cięcie.
Co zatem powinnaś mieć ze sobą?
- Dokumenty (tożsamości i medyczne), a wśród nich dowód osobisty, a także kartę ciąży oraz ewentualnie ostatnie wyniki badań (nie tylko te związane z ciążą, ale również z aktualnym stanem zdrowia, chorobami przewlekłymi, przebytymi niedawno urazami itd.).
- Lekarstwa lub suplementy zażywane na co dzień - związane z bieżącymi schorzeniami i te zalecone przez lekarza położnika. Nie wszystkie potrzebne medykamenty dostaje się w szpitalu.
- Przybory toaletowe i ręczniki (chłonne i miękkie, jak najdelikatniejsze dla skóry - to szczególnie ważne, gdy można już myć ranę po cesarskim cięciu).
- Kosmetyki pielęgnacyjne, najlepiej bezzapachowe, nieuczulające. Przydaje się antyalergiczne mydło (jak dla niemowląt), szamponetka, krem nawilżający i pomadka ochronna do ust, które bywają wysuszone tuż po operacji, gdy jeszcze nie można niczego pić.
- Środki higieniczne, które teoretycznie można otrzymać w szpitalu, ale w praktyce wygląda to różnie (chusteczki, nawilżany papier toaletowy, wkładki higieniczne/urologiczne).
- Opatrunki z silikonem - delikatne, sterylne opatrunki na ranę pooperacyjną. Szycie po cesarskim cięciu będzie w szpitalu oczywiście zaopatrzone, jednak lepiej zaopatrzyć się w opatrunki, które zapewniają bezbolesne zdejmowanie i wyjątkową chłonność. Warto je mieć ze sobą.
- Rzeczy osobiste: koszula nocna (nie piżama, aby rana pozabiegowa nie była uciskana i by był do niej dostęp), biustonosz do karmienia piersią, szlafrok, klapki (takie, w których można wejść pod prysznic), kubek i sztućce, telefon plus słuchawki (na porodówce bywa głośno - lepiej się od tego odciąć).
- Woda mineralna niegazowana - najlepiej w niewielkiej butelce z tak zwanym smoczkiem, aby wygodnie się ją piło nawet w pozycji leżącej (po cesarce przez pewien czas nie można się podnosić).
- Wyprawka dla dziecka, czyli pampersy w najmniejszym rozmiarze, chusteczki nawilżane i kilka kompletów ubranek. Nie jest to obowiązkowe, bo w razie czego na początku szpital zwykle wszystko zapewnia, ale potem i tak trzeba dowieźć potrzebne rzeczy - choćby te niezbędne przy wyjściu dziecka ze szpitala (poza jednorazowymi pieluszkami i ubrankami przydaje się także rożek/becik).
A jak musisz się przygotować do samego zabiegu?
Trzeba pamiętać o tym, że cesarskie cięcie jest operacją, a więc osoba, która jest jej poddawana musi być na czczo tego dnia. Jelita powinny być oczyszczone, dlatego przed zabiegiem przyjmuje się zwykle łagodne środki przeczyszczające zalecone przez lekarza lub położną (alternatywą jest lewatywa).
Przed operacją należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym wykonuje się cięcie. Skóra w okolicy łonowej musi być pozbawiona owłosienia. Kobieta może ogolić się samodzielnie - jeszcze w domu lub zdać się na pomoc w tej kwestii już w szpitalu. Bardzo ważne jest zadbanie o higienę. Tuż przed zabiegiem trzeba bardzo dokładnie umyć całe ciało.
Dalsza część przygotowań leży już po stronie medyków. Aplikują kroplówkę z elektrolitami, zakładają cewnik (co nie jest bolesne, ale dość nieprzyjemne), podają leki profilaktyczne przed operacją i oczywiście przeprowadzają szczegółowy wywiad anestezjologiczny. Zazwyczaj robi się także KTG, aby przed zabiegiem ocenić jeszcze pracę serca płodu. Potem trafiasz na salę operacyjną.
Cesarskie cięcie - jak to wszystko wygląda z punktu widzenia ciężarnej
Planowe cesarki wykonuje się zazwyczaj w środku dnia. Nie mają one charakteru nagłego, wszystko odbywa się więc spokojnie - w normalnym trybie. Na sali operacyjnej ciężarna dostaje znieczulenie przewodowe. Jest to bezbolesny zastrzyk w kręgosłup, po którym pacjentka pozostaje przytomna, ale już po chwili nie odczuwa nic od pasa w dół. To nieprzyjemne dla niektórych uczucie mija po kilku godzinach. Po ułożeniu kobiety na stole operacyjnym i podłączeniu systemu monitorowania parametrów życiowych podaje się jej tlen, osłania pole operacyjne (tak, aby nic nie widziała), sprawdza działanie znieczulenia i rozpoczyna zabieg, który trwa mniej więcej 30 do 50 minut. Lekarz wykonuje cięcie kilka centymetrów nad spojeniem łonowym, rozsuwa mięśnie brzucha, nacina macicę i wyjmuje z niej dziecko wraz z łożyskiem. Wydobywanie płodu z macicy nie jest bolesne dla matki, ale odczuwalne. To chwilowe uczucie "przemieszczania się" wnętrzności i wrażenie trudności w oddychaniu. Zespół medyczny obecny przy operacji cały czas utrzymuje kontakt z operowaną, której na bieżąco tłumaczy, co się dzieje w danym momencie, czego można się spodziewać za chwilę etc., a to sprawia, że kobieta czuje się w tej sytuacji bezpiecznie. Nowo narodzone dziecko jest natychmiast badane. Gdy lekarz zszywa ranę pooperacyjną, świeżo upieczona mama może przywitać się już ze swoim dzieckiem. Niestety nie dostaje go do przytulenia na dłużej. To tylko chwila, w której pielęgniarka pokazuje malucha i przystawia go do twarzy mamy leżącej wciąż na stole operacyjnym, aby mogła pocałować dziecko i szepnąć do niego kilka słów. Następnie noworodek trafia na oddział noworodków, a jego mama na dwie lub trzy godziny na salę pooperacyjną - na obserwację. Tam stopniowo ustępuje działanie znieczulenia, czemu towarzyszą czasami dreszcze oraz uczucie zimna i aplikuje się leki przeciwbólowe (bo gojąca się rana boli). Później świeżo upieczona mama leży już w zwykłej sali szpitalnej razem z dzieckiem i przyzwyczaja się do nowej sytuacji.
A potem? Co się dzieje po zabiegu i co wolno, a czego nie wolno
Po cesarskim cięciu jeszcze przez kilkanaście (około 12) godzin nie powinno się wstawać ani nawet unosić głowy. Ból pooperacyjny nie jest uciążliwy, bo wciąż działają leki, ale mogą dokuczać nudności. W tym czasie niczego się nie je i nie pije. To, co potrzebne, dostaje się w kroplówce. W pęcherzu moczowym wciąż pozostaje cewnik, więc nie korzysta się również z toalety, a w ranie dren. W kolejnej dobie zwykle są one usuwane, a pacjentka próbuje już wstawać i zajmować się swoim dzieckiem. Środki przeciwbólowe podawane są na życzenie, rana pooperacyjna osłonięta opatrunkiem powoli się goi. Pobyt w szpitalu w przypadku cesarskiego cięcia trwa (podobnie jak przy porodzie siłami natury) kilka dni.
O czym musisz pamiętać po wyjściu ze szpitala?
- Cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym, po którym potrzeba kilku, czasami kilkunastu dni na to, by powrócić do formy. Na początku kłopot i ból sprawia podnoszenie się, wyprostowanie i chodzenie, ale jest to konieczne - mięśnie muszą być mobilizowane, aby nie powstały zrosty pooperacyjne.
- Przez dwa lub nawet trzy tygodnie należy unikać podnoszenia ciężkich rzeczy i wykonywania gwałtownych ruchów. Organizm musi się zregenerować. Nie wchodzi w grę uprawianie sportu, ale robi się zalecone przez medyków ćwiczenia, które pomagają wrócić do formy sprzed operacji (ćwiczenia mięśni brzucha, mięśni dna miednicy i inne).
- Należy też przez kilka tygodni stosować lekkostrawną, bogatą w błonnik dietę i dobrze nawadniać organizm, aby nie dopuścić do zaparć.
- Trzeba pamiętać również o dbaniu o ranę po cesarskim cięciu. Blizna będzie raczej niewielka i mało widoczna, a rana szybko się zagoi, ale wymaga troski - higieny i odpowiednich opatrunków, jak na przykład HARTMANN Cosmopor Silicone, który zapewnia ochronę, wentylację, a także bezbolesne zdejmowanie (co w przypadku skóry pokrytej odrastającymi już powoli włosami jest szczególnie istotne).
- Mniej więcej po dwóch tygodniach od wyjścia ze szpitala po cesarce powinno się stawić u ginekologa na badania kontrolne.
- Warto też zadbać o relaks, spacery i dobry nastrój. Odpoczynek i wysypianie się przy noworodku mogą być trudne, ale trzeba zrobić wszystko, aby sprawiać sobie i maleństwu jak najwięcej przyjemności.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.