Cellulit to temat powracający jak bumerang, zwłaszcza w okresie letnim i przed przygotowaniami do wakacji. Występuje on głównie u kobiet ze względu na podwyższony poziom estrogenów, a także częściej u kobiet rasy białej. Jest to problem natury estetycznej, który niestety wywiera niekorzystny wpływ na samoocenę kobiet i wywołuje w nich kompleksy. Panie z cellulitem czują dyskomfort, wstydzą się swojego ciała i często w bardzo ciepłe dni decydują się na maskujący ubiór. Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż skórka pomarańczowa jest zmorą prawie każdej kobiety, co bezlitośnie można zauważyć w lato i nie powinna ona stanowić powodu do umniejszania swojego samopoczucia.
Wiemy jak często padają pytania "jak skutecznie pozbyć się cellulitu?", "jakie są skuteczne kosmetyki na cellulit?", dlatego dziś podpowiemy Ci jakie zmiany warto wprowadzić w życie, aby skutecznie zminimalizować widoczność cellulitu.
Cellulit - co to jest?
Cellulit jest zaburzeniem w budowie skóry (a dokładnie tkanki podskórnej), które prowadzi do zmian w jej wyglądzie - zwłaszcza na udach, pośladkach i na brzuchu. Objawia się guzkami i zgłębieniami, struktura skóry staje się włóknista, grudkowa i pomarańczowa przez co cellulit powszechnie zyskał miano "pomarańczowej skórki". Warto zaznaczyć, że jest to dolegliwość pojawiająca się u kobiet w różnym wieku, dlatego nie należy utożsamiać go ze starszym wiekiem i utratą gęstości skóry.
Przyczyny cellulitu
Zazwyczaj społeczeństwo jako powód cellulitu wskazuje nadwagę, jednak należy wiedzieć, że powodów powstawania cellulitu jest znacznie więcej. Znaczną rolę w etiologii cellulitu stanowią uwarunkowania genetyczne, jednak sama predyspozycja genetyczna z reguły nie stanowi zasadniczego powodu do ujawnienia się objawów. Niezwykle istotnym czynnikiem predysponującym do pojawienia się skórki pomarańczowej jest styl życia i dieta. Dieta wysokowęglowodanowa nasila lipogenezę, a więc proces produkcji tłuszczów w organizmie, które będą magazynowane w komórkach warstwy podskórnej, a to z kolei uwydatni niedoskonałości skóry. Z kolei dieta bogata w sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co również niekorzystnie wpływa na rozwój cellulitu.
Warto zwrócić uwagę na wahania wagi, gdyż naprzemienne tycie oraz chudnięcie również nasila powstawanie cellulitu.
Kolejną przyczyną jest oczywiście brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia czy też przeciwnie - praca wymagająca długiego stania na nogach - powodują zastój krwi i limfy w kończynach dolnych, co prowadzi do obrzęku tkanki podskórnej.
Wiadomo również, że podczas ciąży może uwidocznić się cellulit, co wynika ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Podczas ciąży zwiększa się poziom estrogenów, prolaktyny oraz insuliny, a ponadto dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.
Jak rozpoznać rodzaj cellulitu?
Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje cellulitu:
- cellulit wodny (tzw. cellulit obrzękowy) - pojawia się najwcześniej i objawia się nierówną powierzchnią z nieznaczną opuchlizną po ściśnięciu fałd skóry;
- cellulit tłuszczowy - najpowszechniejszy typ cellulitu, który objawia się zagłębieniami, grudkami i niewielkimi guzkami;
- skóra materacowa - widać tu liczne guzki i zagłębienia skóry, a w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów, zmiany są nieodwracalne.
Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?
Przede wszystkim należy rozpocząć od zmiany diety i trybu życia. Ogranicz spożywanie cukru oraz soli. Do codziennego jadłospisu warto włączyć większe ilości błonnika, produktów pełnoziarnistych, a także owoce i warzywa które pomogą oczyścić organizm z toksyn. Wybieraj produkty antycellulitowe, np. grejpfruty, ananasy, cytryny, brokuły, szparagi, tłuste ryby. Pamiętaj także o zwiększonej podaży wody. Inne wskazówki dotyczące diety antycellulitowej znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule.
Kolejną ważną kwestią w pozbyciu się cellulitu są regularne ćwiczenia - każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dobry i przyniesie satysfakcjonujące efekty. Nawet niepozorne chodzenie korzystnie wpłynie na Twoją skórę. W ciągu dnia statystycznie osoba nie ćwicząca wykonuje około 5 tysięcy kroków, a to z kolei pozwala na spalenie około 250 kcal.
Popraw swoje krążenie poprzez masaż i stosowanie prysznica naprzemiennie ciepłą i zimną wodą.
Jakie tabletki na cellulit?
Warto także wspomóc się preparatami farmaceutycznymi, które dodatkowo wspomogą nas w walce z pomarańczową skórką. Tabletki na cellulit mają na celu przyspieszyć metabolizm, a więc i proces rozkładania tłuszczów do postaci w której będą mogły zostać usunięte z organizmu. Dodatkowo poprawiają krążenie krwi i limfy, aby ułatwić usuwanie toksyn z organizmu, a także wspomagają usuwanie wody z organizmu (kwas hialuronowy, algi morskie, mniszek pospolity).
Przy wyborze odpowiednich suplementów na cellulit warto zwrócić uwagę, aby w ich składzie znalazły się substancje pobudzające przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej, np. wyciąg z morszczynu, olej rybi zawierający NNKT Omega-3. Tabletki na cellulit powinny także zawierać zieloną herbatę, która doskonale przyspiesza redukcję komórek tłuszczowych i zapobiega utracie jędrności skóry, np. Hydrominum, Solgar Green Tea, Olimp Zielona Herbata. Wartościowym składnikiem są również algi brunatne, które hamują enzymy biorące udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, a tym samym zmniejszają ilość przyjmowanych kalorii (np. Elancyl Slim Design Kapsułki wspomagające proces wyszczuplania).
Skuteczne kosmetyki na cellulit
Do walki z cellulitem warto wprowadzić dodatkową broń w postaci kosmetyków antycellulitowych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kosmetyków na cellulit, które dzięki zaawansowanemu składowi i odpowiedniemu doborze substancji aktywnych działają wielopłaszczyznowo - rozgrzewają tkankę i przyspieszają krążenie krwi i limfy. Najważniejszym składnikiem antycellulitowym jest z pewnością kofeina i guarana, a także ekstrakty z bluszczu czy kasztanowca. Substancje te znajdziesz w doskonałych kremach na cellulit Elancyl, np. Elancyl Slim Design, Elancyl My Coach. Pamiętaj, że skuteczny krem na callulit czy balsam na cellulit powinien w składzie zawierać przeciwutleniacze, które pomogą zwalczać toksyny i wolne rodniki. Świetnym preparatem antycellulitowym jest także Sesderma Celulex, którego skład zawiera m.in. liposomową kofeinę, liposomową karnitynę i liposomowy retinol, dzięki czemu substancje lepiej się wchłaniają i skutecznie ujędrniają ciało.
Informujemy, że artykuły opublikowane na stronach poradnika apteki internetowej AMICA nie stanowią porady medycznej, opinii farmaceuty ani lekarza lub dietetyka. Zamieszczone w artykułach informacje stanowią podstawowe zalecenia oraz wskazówki i nie mogą stanowić jedynej podstawy do zastosowania określonej terapii, dawkowania preparatów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, które będą miały wpływ na życie, a także zdrowie i/lub samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą celem otrzymania porady uwzględniającej indywidualne cechy. Właściciel serwisu apteka-amica.pl nie jest odpowiedzialny za wszelkie działania wykorzystujące informacje opublikowane w artykułach na stronie apteka-amica.pl.