Grzybica stóp to problem dotykający wielu osób, jest niezwykle uciążliwa.

Grzybica stóp – przyczyny powstawania
Inna nazwa grzybicy stóp to Tinea pedis. Odpowiedzialne są za nią grzyby – dermatofity. Do rozwoju potrzebne są im ciepło i wilgoć. W szczególności zagrażają naszym stopom i paznokciom. Grzybica początkowo nie daje żadnych objawów. Ze względu na potrzebne do rozwoju warunki, dermatofity najczęściej występują w saunach, basenach, pod prysznicami, w przymierzalniach. Dotknięcie gołą stopą miejsca zakażonego prowadzi do zarażenia chorobą. Kolejną przyczyną powstania grzybicy może być noszenie zbyt ciasnych lub wykonanych z tworzyw sztucznych butów. W takim obuwiu stopy szybko i mocno się pocą. Należy również uważać na pożyczone rzeczy. Mogą one pochodzić od osoby zakażonej grzybicą stóp. Objawy są charakterystyczne i łatwe do zdiagnozowania.

Grzybice stóp – osoby szczególnie narażone
Wyczynowi sportowcy – noszą buty, które są idealnie dopasowane do stopy. To jest przyczyną szczególnej potliwości stopy. Po treningu ich buty są równie wilgotne jak dres, w którym ćwiczyli. Nie zawsze pamiętają, by te buty wysuszyć. Często korzystają ze wspólnych pryszniców, sauny.

Diabetycy – osoby chore na cukrzyce często mają wysuszoną i podatna na mikro urazy skórę. Pozbawiona ochrony skóra jest łatwym celem dla grzybów i bakterii. Krewi diabetyków zawiera dużą ilość cukru. Stanowi to dogodne środowisko rozwojowe dla dermatofitów.

Osoby cierpiące na zaburzenia krążenia obwodowego – potocznie mówiąc na tak zwane „zimne stopy”. U osób, których skora jest niedotleniona i niedożywiona rany goja się słabiej. To daje możliwości wniknięcia do organizmu grzybom i bakteriom.

Osoby posiadające wady stóp – płaskostopie poprzeczne, podłużne, halluksy, palce młoteczkowate – deformacja kształtu stopy jest przyczyną tego, ze stopa częściej podlega urazom.

Osoby cierpiące na zaburzenia pracy układu immunologicznego – słaba ochrona organizmu przed wnikaniem drobnoustrojów, grzybów i bakterii.

Grzybica stóp - leczenie
Leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Nie ma skutecznych domowych metod na całkowite pozbycie się grzybicy. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym szybciej działa kuracja i tym mniejsze szanse na nawroty choroby.