Święta to czas zwiększonego wysiłku dla naszego żołądka. Nic dziwnego – bożonarodzeniowym smakołykom ciężko się oprzeć. Są to zwykle dania ciężkostrawne – smażona, ryba, kapusta, grzyby – sprawiają, że możemy czuć się ociężale, mamy problem ze wzdęciami lub bólem brzucha. Już teraz zaopatrzmy swoją domową apteczkę w preparaty niosące ulgę w przejedzeniu, wzdęciach, zgadze czy biegunce.

Zioła pomocne w trawieniu

Wiele ziół niesie ulgę w problemach trawiennych. Któż z nas nie pił miętowej herbatki na ból brzucha? Mięta wspomaga bowiem trawienie i prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Z kolei ziele karczocha przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, wspiera detoksykację, stymuluje wydzielanie soków trawiennych oraz pomaga w utrzymaniu zdrowej wątroby. Owoc kopru, często stosowany w diecie maluszków, wspiera trawienie i eliminację nadmiaru gazów. Zioła te w swoim składzie zawiera np. preparat Travisto.

Wspomóc wątrobę

Po spożyciu ciężkostrawnych posiłków oraz dla osób, których wątroba jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych substancji polecane są preparaty zawierające cholinę. Cholina wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Cholina jest składnikiem naturalnie występującym w organizmie. Wchodzi w skład fosfolipidów budujących błonę komórkową każdej żywej komórki. Cholinę w swoim składzie zawiera np. DOZ Product Na wątrobę Forte lub Hepatil. Na wątrobę także pozytywnie działają składniki roślinne takie jak: ostryż długi, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania wątroby oraz zapobiega gromadzeniu się tłuszczów oraz korzeń cykorii, który stymuluje produkcję soków trawiennych i również pomaga w utrzymaniu zdrowej wątroby. Na bazie roślinnych składników opiera się np. Essetil Forte oraz Hepaslimin.

Zgaga

Łagodzą je preparaty zawierające pantoprazol. Substancja ta blokuje enzym - pompę protonową (ATP-azę K+/H+) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka, przez co hamuje wydzielanie kwasu solnego przez te komórki. W ten sposób zmniejsza się kwasowość (zwiększa się pH) soku żołądkowego. Stopień zahamowania zależy od dawki i dotyczy zarówno podstawowego jak i stymulowanego wydzielania kwasu solnego. Dodatkowo, w stopniu proporcjonalnym do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego, zwiększa się wydzielanie gastryny. Składnik ten zawiera m.in. Omeprazol, Ortanol max lub Pantopraz Bio. Na zgagę pomocne są także preparaty, w których substancją czynną jest ranitydyna, zawiera ją np. Ranigast.

Na zaparcia

Na zaparcia sprawdzą się preparaty zawierające laktulozę np. Duphalac syrop lub tabletki Dulcobis. W jelicie grubym laktuloza jest rozkładana przez bakterie jelitowe do niskocząsteczkowych kwasów organicznych, takich, jak kwas mlekowy i kwas octowy. Prowadzi to do zakwaszenia treści jelita, co pobudza jego perystaltykę (kurczenie się) oraz zmian ciśnienia osmotycznego (ściągnięcia wody do światła jelita), co normalizuje konsystencję stolca.

Na biegunkę

Na biegunkę warto wspomóc się naturalnym węglem np. Carbo VP węgiel aktywowany. Jego działanie polega na wiązaniu różnych substancji szkodliwych znajdujących się w przewodzie pokarmowym, powodujących wzmożoną czynność ruchową jelit. W naturalny sposób oczyszcza przewód pokarmowy z bakterii, toksyn bakteryjnych, produktów gnilnych, gazów jelitowych. Jeśli smak węgla nie jest dla nas akceptowalny spróbujmy syrop Carbosal o smaku coli.

Zdajemy sobie sprawę, że podczas świąt ciężko zachować umiar w jedzeniu. Jednakże gdy nie chcemy spędzić świąt z bolącym żołądkiem jedzmy z głową. Lepiej spożywać mniejsze porcje, ale częściej. Nie zapominajmy o piciu wody i ruchu. Spacer po świątecznym obiedzie nie tylko jest dobry dla zdrowia ale jest także doskonałym sposobem na spędzenie czasu wspólnie z rodziną.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Świąteczne trawienie - wyzwanie dla żołądka

Jak wspomóc proces trawienia?

Jak naturalnie poprawić trawienie?