Skóra atopowa jest niezwykle uciążliwa. Daje szereg uporczywych objawów, z który najbardziej dokuczliwym jest świąd. Jest ciężka w pielęgnacji - wymaga specyficznych kosmetyków i szczególnej dbałości. Jeśli mam skórę ze skłonnością do atopii powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

1. Stosuj kosmetyki przeznaczone dla skóry atopowej

Tylko one zapewnią Twojej skórze właściwą pielęgnację. Kosmetyki dla tego typu skóry powinny doskonale nawilżać, chronić skórę przed utratą wilgotności i niszczeniem bariery lipidowej ale także powinny łagodzić świąd i podrażnienia.

2. Unikaj długich i gorących kąpieli

Długie kąpiele naruszają i niszczą barierę lipidową skóry. Niewskazane są kąpiele długie i gorące. Najlepszy będzie prysznic lub 10 minutowa kąpiel w temperaturze 36 stopni. Oczywiście nie używamy płynów do kąpieli ani soli - wysuszą skórę! Używamy płynów i emulsji specjalnie do tego przeznaczonych. Pod prysznic doskonale sprawdzi się np. A-DERMA żel pod prysznic a do kąpieli w wannie możemy użyć: EMOLIUM emulsja do kąpieli. Do kąpieli sprawdzą się także kosmetyki na bazie olejków np. Balneum Optiderm olejek pod prysznic do skóry swędzącej, suchej i atopowej.

3. Balsam do ciała jest codziennym rytuałem

Zarówno skórę twarzy jak i ciała musimy codziennie nawilżać. Do twarzy możemy używać np. EMOLIUM krem do skóry suchej i wrażliwej lub SVR TOPIALYSE krem barierowy. Ciało kremujemy bezpośrednio po kąpieli. Możemy użyć np. BIODERMA Atoderm Intensive kojący balsam emolientowy lub EMOLIUM emulsja do ciała.

4. Dbaj o obszary ciała wymagające szczególnej pielęgnacji

Będą to dłonie, łokcie i kolana. Te obszary ciała szczególnie mocno się przesuszają, skóra na kolanach i łokciach staje się twarda i sucha, skóra dłoni jest często czerwona i podrażniona. Doskonale nawilży ją BIODERMA Atoderm Mains & Ongles krem do rąk. Do pielęgnacji łokci i kolan możemy stosować: Balneum Optiderm krem do skóry swędzącej, suchej i atopowej.

5. Unikaj czynników drażniących

Unikaj tego co dodatkowo podrażnia Twoją skórę. Omijaj z daleka alergeny, takie jak roztocza, sierść zwierząt czy pyłki.