Skóra maluszka jest jeszcze niedojrzała, łatwo pojawiają się na niej zaczerwienienia czy podrażnienia. Jest cieńsza niż dorosłego, mniej sprężysta, jej komórki luźno przylegają do siebie. Charakteryzuje ją inny skład płaszcza lipidowego, niedoczynność gruczołów potowych i brak gruczołów łojowych. Powoduje to nadmierną utratę wody i suchość skóry.

Kilka zasad właściwej pielęgnacji

Kąpać codziennie – dziecko często bywa zgrzane czy spocone – dlatego codzienna kąpiel jest ważna. Nie powinna tylko trwać zbyć długo, by skóra nie ulegała wysuszeniu. Do kąpieli używamy specjalnego płynu przeznaczonego dla maluszków np. OILLAN Baby płyn do mycia i kąpieli 2w1. Jeśli masz małą wprawę – namydlaj maluszka jeszcze na przewijaku i dopiero zanurz w wanience – będzie to wygodniejsze dla mamy, a pewna mama to czujące bezpieczeństwo dziecko. Nie pomiń żadnej fałdki – na szyi, za uszami, w pachach – ważne by usunąć pot, czy ulane mleczko.


Mycie buzi – w ciągu dnia przegotowaną lub mineralną wodą, podczas kąpieli buzię myjemy płynem.

Dziecko które ma skórę ze skłonnością do podrażnień najlepiej kąpać w wodzie z dodatkiem emolientu. Taki kosmetyk myje skórę i pozostawia na niej cienką warstwę ochronną. Sprawdź np. EMOLIUM emulsja do kąpieli.

Gąbka, myjka – tak, ale muszą być rzeczywiście czyste. W niedosuszonej gąbce lub myjce mnożą się bakterie i grzyby mogące powodować choroby skóry. Dlatego suszmy gąbki lub myjki dokładnie i zmieniajmy je przynajmniej raz w miesiącu.

Jak często myć główkę? Również najlepiej codziennie - ponieważ główka często się poci. Włoski trzeba dokładnie spłukać – resztki szamponu mogą drażnić skórę i powodować stan zapalny. Zazwyczaj płyny do mycia dzieci przeznaczone są do mycia ciała i włosów. Są też jednak pojedyncze szampony np. A-DERMA EXOMEGA szampon w piance do wrażliwej skóry głowy i delikatnych włosów.

Po kąpieli jeśli skóra malca jest sucha i szorstka stosujemy balsam. Oliwka? Wszystko zależy od stanu skóry. Jeśli jest sucha, łuszczy się i pęka to należy ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia  można używać oliwki, potem lepiej zamienić ją na balsam np. ATOPERAL BABY emulsja do ciała, bo oliwka u niektórych dzieci może podrażniać skórę lub nasilać zmiany łojotokowe.