Higiena jamy ustnej jest niezmiernie ważna – każdy chciałby cieszyć się pięknym uśmiechem. Niestety często nie dbamy o zęby prawidłowo – szczotkujemy zęby zbyt rzadki i krótko, nie używamy nitki ani płynów. Narażamy się w ten sposób na kłopoty  – chore zęby mają bowiem wpływ na ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Nie wspominając już o bólu, cierpieniu i utraty zębów, które wpływa bezpośrednio na nasz wygląd i pośrednio na samopoczucie. Przedstawiamy Wam trzy etapy niezbędne w codziennej pielęgnacji zębów!

Szczotkowanie

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Najlepiej używać miękkiej lub średniej szczoteczki, z włosiem z tworzywa sztucznego i małą główką, która dotrze w wąskie zakamarki np. JORDAN Advanced Soft szczoteczka do zębów miękka lub COLGATE Extra Clean medium szczoteczka do zębów czy też Lacalut Aktiv miękka szczoteczka do zębów. Zęby  szczotkujemy codziennie przynajmniej 2 minuty. Szczoteczkę trzymaj pod kątem 45 stopni w okolicy gdzie dziąsła stykają się z zębami. Wykonuj niewielkie ruchy wirująco/okrężne, tak aby włókna wciskały się pomiędzy zęby. Szczoteczkę powinniśmy wymieniać co 3 miesiące lub po każdej infekcji górnych dróg oddechowych.

Nitkowanie

Powierzchnia zębów ma aż pięć płaszczyzn – szczoteczki czyszczą tylko trzy z nich. Aby dotrzeć do dwóch pozostałych konieczne jest używanie nici dentystycznych np. ORAL-B Satin Floss Mint nici dentystyczne. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych ułatwia usuwanie płytki i resztek jedzenia spomiędzy zębów i spod brzegu dziąseł, zapobiega rozwijaniu się bakterii, które są przyczyną próchnicy i chorób dziąseł. Prawidłowe nitkowanie jest więc bardzo ważne.

Płukanie

Dwa razy dziennie, po szczotkowaniu zębów, płucz jamę ustną płynem. Hamuje powstawanie płytki nazębnej, redukuje ryzyko wystąpienie zapalenia dziąseł p. Listerine Zero płyn do płukania jamy ustnej Mild Mint czy Eludril Classic płyn do płukania jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów oczyszcza je jedynie w 60%. Bakterie pozostają w okolicach trudnych do oczyszczenia, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Dlatego tak ważne jest aby stosować także nić dentystyczną i płyn do płukania.