Mleczne ząbki dziecka wymagają higieny i pielęgnacji już od samego początku. Gdy tylko u naszego Malucha pojawi się pierwszy ząbek to już sygnał do tego, by zakupić jego pierwszą szczoteczkę do zębów. Specjalnie dla takich malców przeznaczony jest preparat NENEDENT BABY pasta do zębów dla dzieci z silikonową szczoteczką do zębów. To bardzo istotne, gdyż należy unikać tworzenia się płytki nazębnej oraz gromadzenia bakterii. Przy ząbkowaniu bardzo łatwo o stan zapalny, a więc higiena jest niezwykle ważna.

Pierwsze ząbki

Szczoteczka dla dziecka powinna mieć miękkie, elastyczne włosie, które nie podrażni dziąseł. Dla niemowląt z pierwszymi ząbkami idealne będą szczoteczki z zaokrąglonymi włóknami i małą główką. Dodatkowym atutem jest rączka, która zakończona odpowiednim materiałem będzie spełniać funkcję gryzaka oraz taka o ergonomicznym kształcie, pozwalającym dobrze utrzymać się w maleńkich dłoniach, np. JORDAN szczoteczka Step 1 0-2 lata.

Higiena jamy ustnej przedszkolaka

Gdy dziecko jest już starsze i ma wszystkie zęby mleczne trudno jest je zmotywować do systematycznego ich mycia. W tym celu najlepiej wybrać szczoteczkę o ciekawym wzorze lub taką z minutnikiem, który migając odmierzy czas mycia zębów, niezbędny do zachowania odpowiedniej higieny, np. Dr Scott szczoteczka z minutnikiem dla dzieci powyżej 3 roku życia. Świetną pomocą będzie również szczoteczka z zabarwieniem włókien wskazującym ilość potrzebnej pasty do zębów, np. ELMEX szczoteczka do zębów dla dzieci 3-6 lat.

Starszak dba o zęby

Dzieci w tym wieku powinny mieć już wyrobiony nawyk szczotkowania zębów. To też czas pierwszych wizyt u dentysty. Jest to okres wymiany zębów mlecznych na stałe. Dzieci mają więc w jamie ustnej zarówno jedne i drugie, a każde wymagają nieco innej pielęgnacji.
Najbardziej odpowiednia będzie szczoteczka z włóknami dobranymi po tym kątem. Musi ona też docierać do zębów trzonowych i trudno dostępnych przestrzeni między zębami a dziąsłami.

Szczoteczka to nie wszystko

Oprócz doboru odpowiedniej szczoteczki, ważne jest też dbanie o dietę dziecka. W tym wieku bardzo łatwo o próchnicę, wywołaną słodyczami i słodkimi napojami. Pamiętajmy o umiarze w podawaniu tego typu produktów. Zamiast tego proponujmy owoce, zdrowe przekąski, a po każdym jedzeniu mycie zębów. Maluszkom nie pozwalajmy zasypiać z butelką słodkiego napoju czy kaszki w buzi. To od nas rodziców zależy czy dzieci wyrobią sobie nawyk codziennego dbania o zęby i czy pomoże im to uniknąć częstszych wizyt u dentysty w przyszłości.


ZOBACZ TAKŻE ARTYKUŁ:

Jak prawidłowo dbać o zęby?