Co trzeci mężczyzna po 50. i niemal połowa po 65. roku życia cierpi z powodu zaburzeń erekcji. Zaburzenia te należą do najczęstszych i z pewnością najbardziej frustrujących męskich problemów seksualnych. Dla wielu mężczyzn oznaczają bowiem utratę poczucia męskości, witalności i chęci do zbliżeń intymnych. 

Z czym problem?


Męski członek zbudowany jest z ciał jamistych i ciała gąbczastego, które w chwili podniecenia wypełniają się krwią. W ten sposób dochodzi do erekcji (wzwodu) - usztywnienia umożliwiającego odbycie stosunku seksualnego. Żeby mogła wystąpić erekcja, konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do członka, a także struktur, które się tą krwią wypełniają. Ważne okazuje się również działanie układu nerwowego, zapewniającego właściwe reagowanie na stymulację seksualną. O zaburzeniach erekcji mówi się, gdy dochodzi do sytuacji w których erekcja nie wystarcza (członek jest zbyt mało sztywny) do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego.  

Czy seks ma coś wspólnego z ogólnym stanem zdrowia? 


Ryzyko śmierci wśród mężczyzn regularnie podejmujących aktywność seksualną jest o połowę mniejsze w porównaniu z tymi, którzy nie współżyją lub robią to sporadycznie. Wynika to z kilku czynników:

 • utrzymywanie sprawności seksualnej prowadzi do lepszego funkcjonowania układu krążenia, nerwowego i hormonalnego w porównaniu z grupą mężczyzn z zaburzeniami seksualnymi 
 • aktywność seksualna wpływa na poprawę nastroju, odprężenie i umocnienie więzi z partnerką lub partnerem
 • mężczyźni dbający o utrzymanie sprawności seksualnej dbają jednocześnie o swój ogólny stan zdrowia 
 •  

Co zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji?

 • wiek
 • nadciśnienie tętnicze
 • miażdżyca naczyń krwionośnych 
 • cukrzyca
 • podwyższony poziom cholesterolu 
 • palenie papierosów


Zawstydzenie utrudnia odpowiednio wczesne zgłoszenie się do lekarza z problemem zaburzeń erekcji. Tym samym opóźnia rozpoznanie chorób mogących leżeć u podłoża zaburzeń seksualnych. Wczesne podjęcie leczenia pozwala natomiast uniknąć powikłań zdrowotnych, takich jak zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Zapobiega także nasilaniu się zaburzeń seksualnych, pogłębianiu frustracji i pogarszaniu relacji w związku. 

Co robić gdy pojawi się problem?


Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem. W szczególnych sytuacjach również zdrowy mężczyzna może doświadczać problemów z erekcją. Do takich sytuacji należą stany przemęczenia, stresu (zarówno tego przewlekłego, np. związanego z pracą, jak i sytuacyjnego, np. podczas zbliżeń z nową partnerką) albo nadużycie alkoholu. Problemy seksualne mogą być wtedy sygnałem do zmiany stylu życia lub podjęcia próby odzyskania równowagi emocjonalnej. Jeżeli jednak zaburzenia erekcji powtarzają się lub występują także w okolicznościach sprzyjających zbliżeniom, należy wziąć pod uwagę możliwość istnienia problemów zdrowotnych.

Leczenie na własną rękę jest dobre, o ile wiąże się z większą dbałością o zdrowie, a nie z unikaniem rozpoznania poważnej choroby. Samodzielne działania są raczej formą profilaktyki. Wielu mężczyzn decyduje się na stosowanie suplementów diety dostępnych bez recepty. Preparaty te mogą stanowić uzupełnienie zdrowego sposobu odżywiania i wspomagać różne formy terapii. Nie powinny jednak zastępować wizyty u lekarza. Zdecydowanie przeciwwskazane jest sprowadzanie leków przez internet - bez recepty, której w przypadku takich preparatów wymagają apteki. Taka forma sprzedaży jest nielegalna, a leki pozyskiwane z czarnego rynku farmaceutycznego mogą zagrażać zdrowiu. 

Wizyta u lekarza


Zadaniem lekarza, szczególnie specjalisty seksuologa, jest zweryfikowanie przyczyn występujących problemów seksualnych i ustalenie optymalnego postępowania w celu umożliwienia pacjentowi powrotu do satysfakcjonującej aktywności seksualnej. Typowa wizyta u lekarza seksuologa składa się z:

 • wywiadu - omówienia charakteru dolegliwości, czasu ich trwania, okoliczności sprzyjających, relacji w związku, współistniejących chorób i podejmowanego leczenia
 • badania fizykalnego - typowego badania lekarskiego, mającego na celu m.in. ocenę objawów zaburzeń krążenia lub zaburzeń hormonalnych
 • badań dodatkowych - w celu uzupełnienia informacji uzyskanych podczas wywiadu i badania somatycznego lekarz może zalecić inne badania (np. krwi, ultrasonograficzne), a także konsultację u innego specjalisty (np. endokrynologa, kardiologa)

Na czym polega leczenie zaburzeń erekcji?


Leczenie zaburzeń erekcji obejmuje następujące elementy:

 • próbę eliminacji czynników ryzyka, np. zaprzestanie palenia papierosów, redukcję masy ciała, zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej 
 • wykrycie i leczenie chorób mogących leżeć u podłoża problemów z erekcją
 • zmodyfikowanie leczenia innych chorób w taki sposób, by nie przyczyniało się do występowania problemów seksualnych (np. w wyniku działań niepożądanych niektórych leków)
 • stosowanie leków wpływających na poprawę erekcji, np. Maxigra Go