Antyperspirant, dezodorant i bloker - niby środki mające działać w tym samym celu, ale czy na pewno są one siostrzanymi preparatami?

Zadaniem dezodorantu jest niwelowanie nieprzyjemnego zapachu potu, poprzez hamowanie jego rozkładu. Zapach potu powstaje w wyniku działania obecnych na skórze bakterii. Naturalnie pojawiający się pot jest prawie bezzapachowy. Uważa się, że zapach ten jest zależny od specyficzności bakterii, które powodują jego rozkład na skórze, czego efektem jest właśnie nieprzyjemny zapach. W związku ze swoim przeznaczeniem, dezodoranty zawierają substancję odkażającą, którą najczęściej jest alkohol. Inne składniki dezodorantu to substancje zapachowe i antybakteryjne. Dezodoranty polecane są dla osób, które nie mają problemu z intensywną pracą gruczołów potowych w ciągu dnia i którym zależy tylko na pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu. Dla kobiet dobrym rozwiązaniem jest dezodorant po depilacji i dla skóry wrażliwej Vichy lub działający 48h dezodorant Dermedic.

Antyperspiranty to preparaty przeznaczone do hamowania wydzielania potu. Za to działanie odpowiadają głównie związki chemiczne takie jak np. alkaliczne sole glinu, które pod wpływem ciepła i wilgoci aktywują się, w wyniku czego zwężają one pory regulując tym samym intensywność wydzielania potu. Antyperspirant również zawiera środki przeciwbakteryjne oraz substancje zapachowe. Co ważne, działa on do momentu zmycia go ze skóry! Antyperspiranty są polecane dla osób, które na co dzień zmagają się z nadmierną potliwością. Jako skuteczne antyperspiranty dla kobiet polecamy Etiaxil, Ducray lub SVR, a dla mężczyzn Vichy HOMME.

Można powiedzieć, że blokery są "kuzynami" antyperspirantów, ponieważ zawierają one tą substancję hamującą intensywną pracę gruczołów potowych co w antyperspirantach, ale w większym stężeniu! W blokerach sole glinu, np chlorek glinu pod wpływem wody obecnej na skórze tworzą warstwę bezpostaciowego żelu, który na czas działania blokera blokuje ujścia gruczołów potowych, a w konsekwencji hamuje wydzielanie potu. W przewodzie, który wyprowadza na zewnątrz pot powstaje czop, który wydłuża działanie blokerów. Warto również pamiętać, że blokery należy stosować z rozwagą i z zaleceniami producenta lub dermatologa. Blokery hamując wydzielanie potu z którym usuwane są toksyny z organizmu, powodują, że toksyny te są gromadzone w węzłach limfatycznych pod pachami. Powoduje to, że rozwijające się tam bakterie (które normalnie zostałyby usunięte przez pot) mogą powodować podrażnienie skóry. Ponad to, mogą one przyczynić się do zaburzenia gospodarki wodno - elektrolitowej oraz powstania reakcji alergicznych.