Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach napoje energetyzujące wśród młodzieży i nie tylko bo również wśród dorosłych, ale niestety czasami i dzieci, są bardziej popularne niż kawa czy inne zwykłe napoje. W niektórych krajach, takich jak np. Dania ich sprzedaż została zakazana. Czy słusznie? Może to kolejna sytuacja, gdzie robi się więcej szumu niż to warto.
W czym tkwi zło?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym one są. Napoje energetyczne/energetyzujące/energetyzery to bezalkoholowe, gazowane napoje, których głównym celem jest pobudzenia organizmu i zwiększenie koncentracji. 

Tzw. energetyki jako substancję, która ma spełniać ich zadanie jest kofeina oraz tauryna. Często w składzie tych napoi znajdziemy również witaminy z grupy B, ale też wiele innych substancji pobudzających, najczęściej pochodzenia roślinnego. Zatem napoje energetyzujące mają całkiem naturalny skład, więc o co chodzi z ich szkodliwością? Problemem często tu jest nie skład, a jego proporcje, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia.

Jedna puszka = zawał

Australijscy naukowcy twierdzą, że w niektórych przypadkach wystarczy tylko 1 puszka, aby doszło do zawału serca. W wielu amerykańskich szkołach, uczniowie po spożyciu napojów energetyzujących zaczęli odczuwać kołatanie serca, nudności oraz inne objawy zawału. Zwiększona dawka kofeiny, jaką przyjmuje się z tymi napojami może powodować również agresję. Napoje energetyzujące zawierają około 32-48mg kofeiny w 100ml produktu, czyli standardowa puszka ( 250ml) zawiera od 80 do 120mg kofeiny. Spożycie 5 puszek napoju energetyzującego, czyli w przeliczeniu przyjęcie 500mg kofeiny może wiązać się z zatruciem kofeiną. Natomiast dawka śmiertelna kofeiny dla dorosłego człowieka wynosi 200-400mg/kg masy ciała, co dla przeciętnego człowieka wynosi 10-12g czystej kofeiny. Zatem taka dawka to około 30l napoju energetyzującego. Zagrożenie zdrowia i życia wzrasta jeszcze bardziej, gdy spożywa się mieszankę alkoholu z energetykami. 

Inne efekty napojów energetyzujących

Ze względu na dużą ilość węglowodanów, napoje te pogarszają stan szkliwa zębów, natomiast bardzo kwaśny odczyn napojów prowadzi do erozji szkliwa nazębnego. Duża dawka węglowodanów może również przyczyniać się do powstania insulinooporności, która z kolei może prowadzić do otyłości i cukrzycy. Duże dawki kofeiny w jednej puszce mogą prowadzić do przedawkowania kofeiny, co będzie objawiać się bezsennością, problemami żołądkowymi, bólami i zawrotami głowy. Stosowanie tego rodzaju napojów również nie wpływa pozytywnie na jakość naszego odpoczynku i snu, ponieważ zazwyczaj czas snu jest skrócony, w wyniku czego jesteśmy bardziej przemęczeni. Pobudzenie organizmu, które następuje po spożyciu energetyka nie może przecież trwać wiecznie, dlatego po ustąpieniu jego działa może pojawić się apatia, znużenie oraz senność.