Codziennie chodzimy, biegamy, skaczemy, zmuszając nasze stopy do wykonania ruchu. W zamian za tak ciężką pracę, warto zadbać o właściwą pielęgnację stóp. Nie tylko wtedy kiedy pojawia się problem tzw. sucha pięta, ale także prewencyjnie, aby cieszyć się zdrowym wyglądem.

Większość schorzeń dotyczących nóg, przede wszystkim stóp, jest nabyta. Źle dopasowane buty, wiele godzin spędzonych na nogach czy cały dzień w nieprzewiewnych butach, i co gorsza w skarpetkach z nieodpowiedniej tkaniny, to tylko nieliczne życiowe sytuacje. Coraz młodsze osoby doświadczają zwiększonego pocenia się stóp; pieczenia; puchnięcia czy ucisku.
Warto do swojej codziennej rutyny włączyć zabiegi pielęgnacyjne stóp. Pielęgnację rozpoczyna się od 10 minutowej kąpieli, czyli zanurzenia stóp w wodzie. W zależności od temperatury, zabiegi mogą ogrzewać i pobudzać (ciepła woda) bądź pobudzać i odżywiać (zimna woda).
Warto pamiętać o tym, że stosowanie tarek oraz pumeksów do stóp nie powinno być stosowane przy każdym zabiegu, ponieważ dodatkowo osłabia warstwę rogową powodując zwiększone przesuszanie pięt. Lepszym wyborem jest stosowanie peelingów, które w delikatny sposób usuwają zrogowaciały naskórek, nie naruszając bariery ochronnej skóry.
Po dokładnym osuszeniu stóp, zaleca się masaż szczotką, który pobudza jej ukrwienie. Jednakże w przypadku jakichkolwiek zmian chorobowych bądź stanów zapalnych, warto pominąć ten krok i zgłosić się bezpośrednio do lekarza.
Na sam koniec warto nałożyć regenerujący krem do stóp, aby długotrwale nawilżyć zmęczoną skórę. Pozwoli to utworzyć barierę ochronno- redukującą problemy stóp związane z wysuszeniem skóry. Kosmetyki do stóp powinny nie tylko dostarczać substancji nawilżających ale przede wszystkim wzmacniać naturalną barierę ochronną zabezpieczając skórę przed podrażnieniami.


Źródło: https://www.emolium.pl