Wiosna to upragniony ciepły i słoneczny czas, w którym do życia z zimowego snu budzą się nie tylko niedźwiedzie i niektórzy ludzie, ale również rośliny. Rozpoczyna się ich okres pylenia, który u wielu ludzi powoduje alergie, ponieważ ziarna pyłku zawierają na wierzchu białka mogące wywoływać reakcje uczuleniowe.

Niepokojącą informacją jest fakt, iż według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego z roku na rok skala występowania chorób alergicznych jest coraz większa. Obecnie połowa polskiego społeczeństwa cierpi na choroby alergiczne, przy czym najczęstszym powodem są roztocza kurzu domowego. Alarmująca jest również wzrastająca liczba substancji, które wywołują alergie.

Zacznijmy od podstaw...

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest alergia. Najprościej ujmując jest to nieprawidłowa i nadmierna reakcja organizmu powstająca w wyniku kontaktu z substancjami uczulającymi (tzw. alergenami) które zazwyczaj są jednak nieszkodliwe. Organizm jednak traktuje je jako czynniki zagrażające, dlatego uruchamia mechanizmy odpornościowe prowadzące do powstania reakcji mających na celu ich neutralizację oraz wydalenie z organizmu.

Alergeny są czynnikami które mogą pochodzić z organizmu lub zewnątrz. Najczęściej są to pyłki roślin wiatropylnych (np. leszczyna, brzoza, trawy), odchody roztoczy kurzu domowego, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, drobnoustroje (wirusy, bakterie), leki, substancje chemiczne, a także jad pochodzący z ukąszenia owadów lub użądlenia.

Co z przyczynami alergii?

Należy pamietać, że jest to choroba różnorodna, dlatego ciężko jest wskazać jedną konkretną przyczynę. Obecnie wyróżnia się trzy główne źródła alergii:

  • genetyka - jest to nie do końca poznana przyczyna występowania alergii. Obecnie szacuje się, że około 40-80% alergików odziedziczyło chorobę. Naukowcy również donoszą, iż istnieje prawdopodobieństwo posiadania skłonności do alergii przez wszystkich ludzi, jednak nie u wszystkich dochodzi do powstania choroby;
  • czynniki środowiskowe - w tym przypadku na rozwój alergii maja wpływ: dym papierosowy, tworzywa sztuczne, pokarmy z dodatkiem substancji chemicznych, spaliny i pyły;
  • zmiany w stylu życia - higiena oraz wzrastająca świadomość społeczeństwa o chorobach i infekcjach w znacznym stopniu wyeliminowały z codziennego kontaktu czynniki, które dawno temu były spotykane permanentnie. Obecnie stykający się z nimi organizm reaguje na te czynniki nieprawidłowo wywołując reakcje alergiczne. 

Jak rozpoznać alergię? 

Najczęściej alergia objawia się nieżytem nosa, zapaleniem śluzówki, łzawieniem, zapaleniem śluzówki, wysypką na skórze, świądem, bąblami. Mogą również pojawić się dolegliwości ze strony układu oddechowego takie jak np. duszności czy świszczący oddech ale również ze strony układu pokarmowego, np. nudności, biegunki.

A może to przeziębienie?

Często odczuwalne objawy alergii mogą być mylone i traktowane jako przeziębienie. Obfita wydzielina z nosa, kichanie, kaszel oraz trudności w oddychaniu mogą występować zarówno w alergii jak i przeziębieniu powodowanym przez wirusy. Bardzo istotna jest zdolność odróżnienia tych dwóch jednostek chorobowych, aby nie zacząć leczenia nie tej choroby co powinniśmy.

Jak poradzić sobie z alergią?

Należy sobie uświadomić, że stosowanie leków nie sprawi, że wyleczymy się całkowicie z tej choroby. Pomagają one złagodzić dolegliwości alergii i umożliwiają prowadzenie normalnego życia. Leki przeciwalergiczne zapobiegają również następstwom oraz powikłaniom które mogą być konsekwencją przewlekłego nieżytu nosa, np. zapalenie ucha, zapalenie zatok, blokada nosa, utrata węchu.

Alergiczny nieżyt nosa najczęściej leczony jest tzw. lekami przeciwhistaminowymi, np. Allertec WZF, Alerzina czy Allegra. Zapobiegają one łączeniu się histaminy (odpowiada za rozwój objawów alergii) z receptorami w błonie śluzowej nosa i spojówek.

Źródła: http://www.alergia-allegra.pl, https://www.allertec.pl, https://www.pta.med.pl