Powszechnie znane i sprawdzone składniki przeciwstarzeniowe to głównie retinol, witamina A, przeciwutleniacze oraz „eliksir młodości” czyli kwas hialuronowy. Dlaczego więc warto zainteresować się nowym składnikiem przeciwzmarszczkowym?

Czym jest ten tajemniczy składnik?

Mowa jest o peptydach – organicznych związkach chemicznych, które powstają w wyniku biosyntezy białek. Nie są one oczywiście przełomowym odkryciem, jednak dopiero od niedawna zaczęto je uzyskiwać w sposób syntetyczny.

Są to bioaktywne aminokwasy, które mają wpływ na działanie włókien kurczliwych przez co rozluźniają starsze komórki, obniżają napięcie mięśni i chronią przed pojawieniem się zmarszczek mimicznych. Interesującym faktem jest to, że przed całkowitym wprowadzeniem peptydów do produktów farmaceutyczno-kosmetycznych stosowano kolagen, keratynę, elastynę i inne białka pochodzenia roślinnego, jednak mają one mniejsze spektrum działania i nie docierają do głębszych warstw skóry tak jak robią to peptydy.

Jakie są efekty stosowania peptydów w produktach kosmetycznych?

 • ujędrnienie i wygładzenie skóry

 • pobudzenie naturalnych procesów produkcji kolagenu

 • opóźnienie procesu starzenia się skóry

 • widoczne odmłodzenie skóry twarzy

 • regeneracja i poprawa wyglądu skóry z defektami

 • działanie pielęgnacyjne na włosy i paznokcie

 • działanie przeciwzmarszczkowe

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z peptydami?

Produkty zawierające w swoim składzie peptydy przeznaczone są przede wszystkim dla skóry dojrzałej. Zaleca się, aby takie preparaty stosować w okolicach ust i oczu, ponieważ skóra w tych miejscach jest niezwykle cienka oraz wrażliwa, dlatego najszybciej starzeje się. Kosmetyki z peptydami są skuteczne również w walce ze zmarszczkami, zaskórnikami, przebarwieniami oraz rozszerzonymi naczynkami.

Jakie peptydy wybrać?

Są dwa główne rodzaje peptydów, które należy brać pod uwagę przy wyborze kuracji:

 • polipeptydy – wzmacniają barierę ochronną skóry, dlatego poleca się je na zimę oraz dla osób ze skórą wrażliwą, a także z pierwszymi oznakami starzenia się

 • lipopeptydy – stymulują syntezę elastyny i kolagenu, dlatego stosować je powinny osoby po 50. roku życia, których skóra traci elastyczność 

Które kosmetyki z peptydami są godne polecenia?

Inwestycja w młody i piękny wygląd skóry niekoniecznie musi wiązać się z zabiegami medycyny estetycznej. Obecnie na rynku istnieje wiele skutecznych kosmetyków, jednak należy wiedzieć które wybrać. 

Najnowszym produktem od kosmetycznej potęgi jaką są Laboratoria VICHY jest linia Liftactiv Collagen Specialist. Krem do twarzy został opracowany do korygowania widocznych oznak utraty kolagenu, dlatego obfituje w peptydy, których działanie jest wzmocnione o dodatkowe składniki. Co ciekawe, składa on się w 38% ze składników aktywnych i jest to najwyższy poziom jak dotąd uzyskany w produkcie w historii tej marki. Oprócz samych peptydów w składzie znaleźć również można witaminę C która zmniejsza przebarwienia, eperulinę wygładzającą skórę.

Efekty badań klinicznych tego kremu przyniosły naprawdę obiecujące rezultaty:

 • po 4 godzinach – poprawa jędrności skóry (+20%)1

 • po 4 tygodniach – redukcja efektu kurzych łapek (-16%)2

 • po 8 tygodniach – redukcja wiotczenia skóry3

1Test instrumentalny na grupie 40 kobiet.

2Ocena kliniczna zmarszczek na grupie 58 kobiet.

3Ocena kliniczna na grupie 52 kobiet.

Te wyniki zostały również potwierdzone przez rosnącą rzeszę wielbicielek produktu.