Czym jest zakwaszenie organizmu?

Równowaga kwasowo-zasadowa jest istotnym czynnikiem prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Kiedy do organizmu dostaje się zbyt wiele składników o działaniu kwasotwórczym (na przykład wraz z dietą), w wyniku trawienia oraz przemian tych pokarmów pojawiają się we krwi substancje kwaśne (zwane kwaśnymi produktami przemiany materii). Wówczas organizm nie radzi sobie z ich neutralizowaniem czego konsekwencją jest zakwaszenie organizmu.

Przyczyny zakwaszenia

W regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu bierze udział wiele układów, jednak główną rolę przypisuje się:

  • Układom buforowym krwi i komórek – głównie bufory: wodorowęglanowy, hemoglobinianowy, fosforanowy, białczanowy. Zasada działania buforów polega na tym, że pojawiający się w krążeniu lub w komórkach nadmiar substancji kwaśnych zostaje związany i zneutralizowany, co powoduje, że pH nie zmienia się.
  • Płucom – które dzięki regulacji wydalania gazowego dwutlenku węgla regulują także gospodarkę kwasowo-zasadową.
  • Nerkom – w których następuje wydzielanie substancji kwaśnych i ich wydalanie z moczem. Nie powinien więc dziwić fakt, że odczyn moczu jest w prawidłowych warunkach niższy niż odczyn krwi (pH około 6).

 

Należy również pamiętać, że do zakwaszenia może również prowadzić nasza dieta – spożywany przez nas pokarm może powodować powstawanie w organizmie kwaśnych produktów przemiany materii, które dostają się do krwi i mogą spowodować jej zakwaszenie. Ponadto szkodliwy wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową mają: używki – alkohol, kawa i herbata; odwodnienie organizmu, stosowanie różnych diet odchudzających, sytuacje stresowe, nadmierne stosowanie leków, brak ruchu i jego nadmiar – skutkujący wyczerpaniem organizmu i przejściem na metabolizm beztlenowy, którego jednym z produktów jest kwas mlekowy.

Oznaki zakwaszenia

Istnieje dużo oznak, które mogą świadczyć o zakwaszeniu organizmu. Mogą one dotyczyć bardzo wielu układów i narządów naszego ciała. Zakwaszenie organizmu może mieć wpływ na stan włosów, skóry i paznokci, na nasze samopoczucie oraz masę ciała. Równowaga kwasowo-zasadowa warunkuje m.in.:

  • zachowanie zdrowych włosów, skóry i paznokci
  • zachowanie prawidłowej masy ciała
  • zachowanie zdrowych kości
  • zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia.


Nadwaga a zakwaszenie

Badania naukowców dowiodły, że zarówno nadwaga może prowadzić do zakwaszenia, jak i zakwaszenie sprzyja rozwojowi nadwagi. Nadwaga w przebiegu zakwaszenia może wynikać ze stosowanej diety, ponieważ produktami kwasotwórczymi są na przykład słodycze oraz słodzone napoje.

Dodatkowo zarówno zakwaszeniu jak i nadwadze sprzyja brak ruchu oraz palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Innym mechanizmem powstawania nadwagi podczas zakwaszenia są napady wilczego głodu. Są one wynikiem wysyłania do mózgu informacji z żołądka, który w wyniku zakwaszenia produkuje większe ilości soków trawiennych, co jest bodźcem do przyjęcia pokarmu.

Okazuje się, że ochrona organizmu przed zakwaszeniem także może narażać na nadwagę. Wynika to z faktu, że komórki tłuszczowe mają zdolność „kumulowania” szkodliwych kwaśnych substancji i w ten sposób chronią przed nimi ważne dla życia narządy. Dlatego też podczas zakwaszenia organizm wytwarza dużo komórek tłuszczowych, co z jednej strony ma być sposobem ochrony, ale z drugiej strony skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej, co prowadzi do nadwagi.

Włosy, skóra i paznokcie a zakwaszenie

Kiedy mechanizmy regulujące gospodarkę kwasowo-zasadową ustroju wyczerpią się, organizm zaczyna radzić sobie z kwaśnymi produktami przemiany materii poprzez magazynowanie ich między innymi we włosach, tkance podskórnej, paznokciach. Przez towłosy stają się cienkie, kruche, pozbawione połysku i łamliwe, paznokcie osłabiają się, a skóra staje się sucha.

Zmęczenie, brak energii i senność a zakwaszenie

Obecność dużej ilości kwaśnych substancji we krwi i innych płynach organizmu wpływa na wszelkie procesy metaboliczne w ustroju. Duża ilość kwasów i toksyn w środowisku komórek jelitowych wpływa na wchłanianie białek i składników mineralnych. Wszystko to sprawia, że jedną z pierwszych oznak, jakie pojawiają się podczas zakwaszenia może być zmęczenie i znużenie. To dlatego możemy być niewyspani, zmęczeni i brakuje nam energii do pracy.

Mierzenie poziomu zakwaszenia

Poziom zakwaszenia organizmu najlepiej jest zmierzyć poprzez oznaczenie odczynu pH krwi lub moczu. Metodą będącą najbardziej wiarygodnym sposobem pozwalającym na oznaczenie odczynu pH krwi jest badanie gazometryczne. Materiałem do badania jest krew, może to być krew włośniczkowa (czyli pobrana poprzez nakłucie opuszki palca lub płatka ucha) lub tętnicza (najczęściej pobierana z tętnicy promieniowej lub udowej).

Zaleca się, aby do gazometrii pobierać krew tętniczą, gdyż wyniki z niej uzyskane w sposób najbardziej precyzyjny i wiarygodny odzwierciedlają rzeczywistą ilość kwasów i zasad w organizmie. Stopień zakwaszenia moczu można oznaczyć albo w laboratorium, gdzie oceniana jest zawartość jonów wodorowych w próbce moczu pobranej od chorego (im ich więcej tym zakwaszenie większe) albo przy użyciu papierków lakmusowych. Papierki te mają zdolność do zmiany zabarwienia w zależności od pH substancji, z którą się kontaktują. Badanie przy pomocy papierków lakmusowych, w przeciwieństwie do badań przedstawionych wyżej, pozwala tylko na przybliżoną ocenę stopnia zakwaszenia naszego organizmu, nie dając nam dokładnych wartości.

Zagrożenia wynikające z zakwaszenia

Niezależnie od naszego wieku zakwaszenie może wpłynąć niekorzystnie na nasz wygląd, gdyż może spowodować suchość skóry, osłabienie paznokci, włosy mogą stać się cienkie, kruche, pozbawione połysku. Wpływa to zdecydowanie niekorzystnie na naszą samoocenę, pewność siebie, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Natomiast zmiany takie jak obniżenie nastroju, ciągłe uczucie zmęczenia, senność, a także zaburzenia uwagi i koncentracji często niekorzystnie odbijają się na wykonywanej przez nas pracy i zmniejszają efektywność naszych działań. Z kolei u dzieci może być ono odpowiedzialne za trudności w szkole. Dodatkowym zagrożeniem wynikającym z obniżenia odczynu pH jest osłabienie układu odpornościowego.

 

Źródło: http://www.eliminacid.pl/