Zdarza się, że ceny przepisywanych przez lekarzy leków mogą wprowadzić w stan wysokiej konsternacji. Kilka pozycji na recepcie, to dla pacjenta może stanowić wydatek nawet kilkuset złotych. W większości przypadków jest jednak na to rada, tańsze odpowiedniki leków, które cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Czym są i gdzie można je nabyć?

Czym są tańsze odpowiedniki leków?

Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale często zdarza się, że przepłacamy za leki kupowane w aptece na podstawie recepty wypisanej przez lekarza. Realizując receptę, nie pytamy farmaceuty o tańsze odpowiedniki leków, a propozycje farmaceutów związane z kupnem tańszych odpowiedników często ignorujemy. Czasem robimy to, ponieważ wolimy zaufać oryginałom lub nie jesteśmy do końca pewni, czym są tańsze zamienniki leków. Bywa również, że wydaje nam się po prostu, że różnice w cenach leków oryginalnych i zamienników nie są warte zachodu.

Leki oryginalne to środki farmaceutyczne, które zostały dopuszczone do sprzedaży jako pierwsze na świecie i które mają najczęściej opatentowany skład. Ich skuteczność terapeutyczna jest udokumentowana, tak samo jak bezpieczeństwo stosowania oraz jakość.

Leki generyczne zostały opracowane jako zamienniki droższych leków oryginalnych i zawierają tę samą substancje czynną. Produkowane są bez licencji nowatorskiego producenta, dzięki czemu ich cena może być nawet o połowę niższa niż oryginał!

Sprawdzajmy, ile możemy zaoszczędzić kupując tańsze zamienniki leków. Wbrew temu, co często sądzimy, oszczędności mogą być naprawdę znaczące i być może to różnice w cenach przekonają nas do tego, że warto pytać o możliwość zakupu zamienników. W wielu przypadkach to zapytanie może okazać się dla pacjenta bardzo korzystne.

Gdzie znaleźć tańsze zamienniki leków?

Kupując leki wybierajmy apteki oferujące pełną opiekę farmaceutyczną oraz posiadające bogate zaopatrzenie, gdzie otrzymamy profesjonalną poradę farmaceuty oraz będziemy mieli pewność, że apteka jest przyjazna pacjentom i zadba o dostępność tańszych odpowiedników leków na receptę.

Leki generyczne dostępne są zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i aptekach internetowych. W tym drugim przypadku zwykle trzeba samodzielnie zdecydować o tańszym zamienniku, ewentualnie skorzystać z pomocy dyżurującego farmaceuty, dzwoniąc na infolinię.


O zamienniki pytaj farmaceutów

Jeżeli cena oryginalnego leku jest dla nas za wysoka, pytajmy w aptece, o dostępność tańszych odpowiedników. Dobrze zaopatrzone apteki, posiadają szeroki asortyment odpowiedników drogich leków i z reguły farmaceuta sam proponuje pacjentowi możliwość nabycia tańszego odpowiednika.

Jeśli nawet tego nie zaproponuje, pamiętajmy że zawsze warto zapytać. W wielu przypadkach okazuje się, że możemy sporo zaoszczędzić i być może w końcu przestaniemy przepłacać za leki. Leczenie powinno być dopasowane do kieszeni pacjenta, a pacjent powinien wiedzieć, że ma prawo do informacji o tańszych odpowiednikach leków.

Wybierajmy apteki dbające o potrzeby pacjentów, w których możemy liczyć na profesjonalną poradę farmaceuty i rozwianie naszych wątpliwości.

Kiedy farmaceuta może wydać tańszy zamiennik?

Pamiętaj, że nie zawsze istnieje możliwość zakupienia tańszego odpowiednika. Zasady te ściśle regululuje ministerstwo zdrowia i istnieje kilka kryteriów, które na to pozwalają:

  • identyczna substancja chemiczna pełniąca rolę substancji aktywnej (pod względem nazwy międzynarodowej),
  • wielkość opakowania - taka sama ilość tabletek, taka sama zawartość substancji czynnej,
  • taka sama postać leku,
  • taka sama droga podania.

Szanowny pacjencie, pamiętaj że leki wcale nie muszą być drogie! Sztywna cena urzędowa obowiązuje tylko w przypadku leków na receptę refundowanych przez NFZ. Pozostałe leki i produkty dostępne w aptekach, nie podlegają już tym restrykcjom, a ich ceny mogą kolosalnie różnić się pomiędzy aptekami! Dlatego warto poszukać dobrej apteki w swojej okolicy, posiadającej szeroki asortyment tańszych odpowiedników jak i oferującej atrakcyjne niskie ceny na cały swój asortyment.

Taka apteka może pomóc Ci zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze...