Czym są preparaty odżywcze do doustnego żywienia medycznego?

Są to wysokoenergetyczne i wysokobiałkowe preparaty odżywcze w formie napoju. Zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany oraz komplet witamin i minerałów. Ich zaletą jest to, że w małej objętości dostarczają dużo energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są dostępne w butelkach plastikowych, w różnych smakach. Należy je spożywać pomiędzy posiłkami (jako uzupełnienie jadłospisu) a w razie potrzeby można zastąpić nim całe posiłki lub całodzienne wyżywienie. Doskonałym przykładem takich preparatów są płyny odżywcze z serii Nutridrink i Cubitan.

Kiedy stosuje się preparaty odżywcze?

Zdrowy mężczyzna do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, natomiast kobieta około 2000 kalorii. Choroba, uraz, operacja zwiększają zapotrzebowanie energetyczne, a jednocześnie często pojawia się utrata apetytu lub inny powód, którego konsekwencją jest zbyt niskie w stosunku do potrzeb spożycie pokarmu. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, wydłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji. W takim wypadku preparaty odżywcze są dobrym sposobem na zwiększenie wartości odżywczej całodziennego wyżywienia chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie - pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.

Jak wybrać preparat odżywczy?

Nutridrink jest najczęściej stosowanym w Polsce doustnym preparatem odżywczym. Dostępny jest w różnych rodzajach i smakach, dzięki czemu pozwala urozmaicić dietę nawet wtedy, gdy konieczne jest całkowite zastąpienie posiłków preparatami odżywczymi. Preparaty odżywcze takie jak Nutridrink i Cubitan dostępne są tylko w aptekach. W razie wątpliwości przy wyborze odpowiedniego preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.  

Kiedy stosuje się preparaty odżywcze Nutridrink?

W przypadku występowania problemów z jedzeniem spowodowanych chorobą, takich jak: zmniejszony apetyt, niechęć do jedzenia, problemy z gryzieniem, problemy z połykaniem, zaburzenia odczuwania smaku i zapachu, ból przy jedzeniu, suchość w jamie ustnej, niemożność spożycia posiłku, osłabienie, drżenia, niedowłady. Choroba, uraz, operacja zwiększają zapotrzebowanie energetyczne, a jednocześnie często pojawia się utrata apetytu lub inny powód, którego konsekwencją jest zbyt niskie w stosunku do potrzeb spożycie pokarmu. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, wydłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji. W takim wypadku preparaty odżywcze Nutridrink są dobrym sposobem na zwiększenie wartości odżywczej całodziennego wyżywienia chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie - pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.

Nutridrink należy podawać, gdy występuje:

  • Zwiększone zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze: choroby przewlekłe, infekcje, podwyższona temperatura ciała, po operacjach, podczas rekonwalescencji, w trakcie choroby nowotworowej
  • Zmniejszone spożycie pokarmu: Brak apetytu, problemy z gryzieniem i połykaniem, drżenia, niedowłady, urazy kończyn górnych, podeszły wiek
  • Zmniejszone przyswajanie składników: choroby zapalne jelit, choroby wątroby i trzustki
  • Nadmierna utrata składników odżywczych: biegunka, oparzenia, utrata krwi

 

Źródło: http://www.compactprotein.pl/