Zęby to część naszego organizmu która jest najbardziej narażona na niekorzystne działanie otoczenia. Przykładowo, z pozoru trwałe i odporne zęby mogą łatwo ulec próchnicy. Dziąsła może uszkodzić twardy, ostry pokarm lub niewłaściwa szczoteczka. Zakażenie może wdać się w język i wewnętrzną stronę policzków czy ust. Zapobiegać chorobom jamy ustnej jest stosunkowo łatwo - wystarczy odpowiednia higiena, dieta i wizyty u dentysty. Dbać o nią na co dzień powinien każdy z nas przez szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie ust.

Szczotkowanie

Jaką szczoteczkę wybrać?

Przedmiotem niezbędnym w każdym domu jest szczoteczka do zębów. Obecnie na rynku jest ich ogromna ilość Jak więc dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów? Dobór szczoteczki stanie się jednak prostszy po odpowiedzi na kilka pytań:

 1.  Jak mocno szczotkuję zęby?

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej twardości szczoteczki. Niepalące osoby o zdrowych zębach i dziąsłach powinny wybrać te oznaczone napisem „średnia". Zbyt miękka nie usunie resztek pokarmu spomiędzy zębów i może szybko się zużyć. Zbyt twarda może z kolei poranić dziąsła, a nawet niszczyć szkliwo, szczególnie przy gwałtownych, poziomych ruchach. Miękkich szczoteczek powinny używać osoby noszące protezy, cierpiące na choroby jamy ustnej oraz dzieci. Twarde wskazane są dla palaczy, głównie z powodu trudniejszego do usunięcia osadu.

 1.  Jak dużo czasu mogę przeznaczyć na szczotkowanie?

Im więcej, tym oczywiście lepiej. Osoby szczególnie dokładnie myjące zęby powinny wybrać szczoteczki jednopęczkowe. Co prawda trzeba nimi czyścić każdy ząb osobno, ale najłatwiej wtedy dotrzeć do krańców przy dziąsłach i powierzchni bocznych. Głównie w tych miejscach zalegają resztki pokarmów i odkłada się płytka nazębna. Dla osób bardziej zabieganych najlepszym rozwiązaniem będą tradycyjne szczoteczki z wieloma pęczkami włosów. Czyszczą one więcej niż jeden ząb naraz i w ten sposób pozwalają oszczędzić czas. Trzeba jednak w ich przypadku staranniej czyścić przestrzenie między zębami.

Tym, którzy mają najmniej czasu na wizyty w łazience przydadzą się szczoteczki wielo- pęczkowe z powierzchnią czyszczącą język. Włoski pozwolą szybko pozbyć się resztek pokarmu i płytki nazębnej, a „tarka" na grzbiecie szczoteczki usunie nadmiar bakterii z języka. Pomoże to też w walce z halitozą, czyli nieświeżym oddechem.

Bardzo przydatne są specjalne szczoteczki do języka. Przyrząd taki nie ma tradycyjnego włosia, ale albo „gołą" główkę z elementami drapiącymi, albo też łukowatą linię specjalnych miękkich włosków.

 1.  Która szczoteczka będzie dla mnie lepsza - tradycyjna czy elektryczna?

Obecnie przy odpowiednim stosowaniu nie ma istotnych różnic w skuteczności obu typów szczoteczek. Wersje elektryczne mają jednak pewne zalety, m.in. większą łatwość obsługi przez osoby ze zmniejszoną ruchomością rąk. Ponadto modele używające ultradźwięków pozwalają usuwać kamień i płytkę nazębną nawet z miejsc, gdzie sama główka nie dotrze.

Jaką pastę wybrać?

Kolejnym artykułem pierwszej potrzeby jest pasta do zębów. Tutaj również wybór jest przeogromny, ale tak samo można go ograniczyć:

 1.  Czy mam zdrowe zęby i dziąsła?

Osoby mające zdrowe zęby i dziąsła mogą wybrać zwykłą pastę fluoryzowaną. Dodatek fluoru pozwoli zrównoważyć jego małą ilość w wodzie pitnej. Taka pasta zadba o wzmocnienie naszego szkliwa i pozostawi uczucie świeżości w ustach. Pasta która będzie dobra do ochrony zębów to, np. Lacalut.

 1.  Czy krwawią mi czasem dziąsła?

Krew może się pojawiać w czasie szczotkowania lub jedzenia, a nawet bez konkretnego powodu. W każdym takim przypadku możemy mówić o łagodnej lub już poważniejszej paradontozie. Wtedy najlepszym wyborem są pasty z dodatkiem ziół lub minerałów, które pomogą zahamować krwawienie, zmniejszyć zaczerwienienie i polepszyć ogólny stan dziąseł. To pomoże pasta Protefix, czy ELMEX

 1.  Czy moje dziąsła są obniżone lub czuję na zębach osad?

Może to świadczyć o nadmiernym rozwoju bakterii w jamie ustnej. Stosując przeciwbakteryjną pastę przeciw płytce nazębnej możemy zapobiec osadowi i ułatwić powrót linii dziąseł do odpowiedniej wysokości. Pastą która pomoże będzie: ELMEX.

 

 1. Czy mój oddech jest nieświeży?

Tutaj pomocne mogą być pasty przeciwko halit ozie, bo tak nazywa się chorobliwy nieświeży oddech. Zabijają one bakterie i pomagają zachować świeżość w ustach. Tutaj pomoże każda pasta o mocnym miętowym smaku, dodatkowo jako uzupełnienie możemy używać płynów do płukania marki LYSTERIN.

 1. Czy kolor moich zębów mnie satysfakcjonuje?

Jeśli nie, być może czas sięgnąć po pasty wybielające. c w ich składnie ścierają osad z zębów przywracając im naturalny kolor. Żeby uzyskać piękny biały uśmiech należy używać seri past wybielających BIAŁA PERŁA.

Techniki szczotkowania

Wyposażeni we wszystko co niezbędne, możemy przystąpić do samego szczotkowania zębów. Zapewne większość z nas pamięta wiszące u dentysty tablice o odpowiednich ruchach szczoteczką. W zasadzie wszystko, co było tam przedstawione, było zgodne z prawdą. Jednakże wraz z rozwojem medycyny, także tutaj nastąpiły zmiany. Tak na przykład ruchy poziome wyszły już z mody, a nawet są dowody, że mogą one uszkadzać szkliwo. Szczególnie, jeśli wkładamy w nie sporo siły i używamy twardej szczoteczki.

 1.  Tradycyjna szczoteczka.

Najlepsza dla niej technika wymaga ułożenia jej główki pod kątem około 45° do powierzchni zębów. Ruchy „zmiatające", a więc od nasady do czubka zęba, zaczynamy od wewnętrznej strony ostatnich zębów na dole po lewej stronie i przesuwamy się stopniowo do końca w prawo. Potem takimi samymi ruchami czyścimy od wewnątrz zęby na górze. Dalej przechodzimy na zewnętrzne powierzchnie górnego rzędu i w końcu znów na dół. Na koniec czyścimy płaskie części zębów i pomiędzy nimi.

 1.  Szczoteczka jednopęczkowa.

Główka powinna być ustawiona pod kątem prostym do czyszczonego zęba. Zaczynamy od „jedynki" czyli jednego z przednich zębów. Delikatne ruchy zaczynamy od brzegu zęba, przechodząc w górę do jego drugiego brzegu. Tak postępujemy z każdym zębem osobno.

 1.  Szczoteczka elektryczna.

Pozycja główki jak przy szczoteczce jednopęczkowej, ale już oczywiście nie musimy sami wykonywać żadnych ruchów poza przesuwaniem jej na poszczególne zęby. Możemy stosować się do kolejności ze szczoteczki tradycyjnej, ale równie dobrze może to być nasza własna. Najważniejsze jest jednak, aby nie pominąć żadnego zęba, ani od przodu, ani od tyłu.

 

Szczotkowanie języka

Czyszczenie języka i wewnętrznej strony policzków jest ważne z tego samego powodu, co higiena zębów. Chodzi tu mianowicie o usunięcie rozmnażających się tam bakterii i resztek pokarmów. Bakterie nie tylko mogą prowadzić do zakażeń i groźnych dla naszego zdrowia chorób, ale też powodować powstawanie przykrego oddechu. Ponadto stosowane do higieny języka żele dodatkowo działają przeciwbakteryjnie i polepszają jego stan.

Przy wyborze szczoteczek do zębów wspomniane już były specjalne szczoteczki do języka. Bez względu na ich konkretną budowę, mają one za zadanie zdrapanie nadmiaru bakterii. Robimy to poruszając szczoteczką od tyłu do czubka języka, przy czym najważniejsze jest właśnie czyszczenie jego części tylnej. Na początku może się pojawiać odruch wymiotny, ale przy odpowiedniej delikatności i wprawie, po pewnym czasie zniknie. Policzki także szczotkujemy od gardła w stronę ust.