Czas wakacji to pora, kiedy częściej poddajemy się kąpielom słonecznym. Słońce ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a piękna opalenizna dodaje uroku. Musimy jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie i pielęgnacji skóry.

Promienie słoneczne są źródłem energii, światła i ciepła! Pozytywnie nastrajają do życia. Dlatego tak chętnie z nich korzystamy. Należy jednak pamiętać, że nadmiar słońca i zbyt długie opalanie mogą być przyczyną oparzeń, przyspieszają starzenie skóry i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Aby temu zaradzić należy odpowiednio przygotować swoją skórę do opalania.

Co zrobić, aby bezpiecznie korzystać z uroków Słońca?

Należy chronić się przed nim stosując odpowiednie kosmetyki przeciwsłoneczne. Ważną informacją na opakowaniach kremów do opalania jest współczynnik ochrony przed słońcem Sun Protection Factor (SPF). Współczynnik ten określa zdolność kremu do ochrony przed promieniowaniem. SPF to uniwersalna metoda oznaczania poziomu ochrony. Im wyższy współczynnik tym lepsza ochrona przed szkodliwym promieniowaniem.

Trzeba pamiętać, że żaden krem nie zatrzyma całkowicie promieni słonecznych i nie uchroni przed szkodliwym promieniowaniem.

Krem o konkretnych współczynnikach SPF powinien być dobierany pod kątem każdej osoby a dokładniej jej tzw. fototypu skóry. Fototyp to kombinacja takich czynników jak: naturalny kolor skóry, włosów, oczu, skłonność skóry do oparzeń oraz jej zdolność do opalania się.

10 rad jak skutecznie chronić się przed Słońcem:

  • Stosuj preparaty przeciwsłoneczne

Wiatr i morskie kąpiele dają uczucie chłodu i orzeźwienia, ale nie chronią przed słońcem, dlatego nie należy zapominać o stosowaniu preparatów przeciwsłonecznych, np.: IWOSTIN SOLECRIN emulsja ochronna SPF50+ 100 ml.

  • Chroń dzieci przed słońcem!

Smaruj dzieci kremem przeciwsłonecznym z wysokim SPF co 2 godziny. Pilnuj, aby maluch nosił na plaży podkoszulek, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Do 3 roku życia zalecane jest, aby dzieci całkowicie chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Szczególną uwagę warto zwrócić na LIRENE KIDS krem ochronny do twarzy na słońce SPF20 50 ml, Marsjanki emulsja do opalania SPF 50 50 ml, BIODERMA Photoderm Kid Lait ochronne mleczko przeciwsłoneczne dla dzieci SPF 50+ 100 ml. W razie podrażnienia słonecznego warto mieć w apteczce: Marsjanki kojąca mgiełka na słoneczne podrażnienie skóry 100 ml.

  • Unikaj nadmiernego słońca

Staraj się w okresie letnim, unikać słońca między godziną 11 a 14. Promieniowanie UV jest wtedy najsilniejsze.

  • Nie przebywaj zbyt długo na słońcu

Mimo stosowania kosmetyków z filtrami UV należy uważać, żeby nie przebywać zbyt długo na słońcu. Dobieraj kremy do opalania zgodnie z fototypem skóry. Co 2 – 3 godziny warto powtórzyć nałożenie kremu, zwłaszcza, gdy preparat mógł się zetrzeć. Po przedawkowaniu słońca warto ratować podrażnioną skórę URIAGE BARIESUN Spray po opalaniu 150 ml lub preparatami, które działają łagodząco, chłodząco, zwiększają elastyczność i nawilżenie skóry oraz przyspieszają jej regenerację. Skutecznym preparatem w  formie łatwej do aplikacji pianki jest Panthenol + soothex pianka kojąca i łagodząca podrażnienia skóry 150 ml.

  • Noś nakrycie głowy

Przebywając na słońcu należy pamiętać o noszeniu nakrycia głowy – uchroni to przed udarem słonecznym, bólami głowy i innymi komplikacjami.

  • Noś okulary przeciwsłoneczne

Noś okulary, najlepiej kategorii 3 lub 4. Promieniowanie UV, mimo, że niewidoczne, może uszkodzić wzrok.

  • Pij dużo wody

Pij minimum 2 litry wody dziennie.

  • Chroń skórę przed słońcem nawet w pochmurne dni

W 90% promieniowanie (w szczególności UVA) przenika przez chmury, chroń więc skórę nawet w pochmurne dni.

  • Nie pozostawiaj skóry do wyschnięcia na słońcu

Po kąpieli dokładnie wytrzyj całe ciało – nie pozostawiaj skóry do wyschnięcia na słońcu , gdyż krople wody wzmacniają działanie promieni słonecznych zwiększając ryzyko oparzeń.

  • Nie stosuj kosmetyków z dodatkiem perfum

Opalając się nie stosuj produktów z dodatkiem perfum– mogą powodować przebarwienia, uczulenia lub poparzenia.

Jeśli nie lubimy się opalać lub chcemy wspomóc efekty opalania warto skorzystać z suplementów diety, które dzięki zawartości odpowiednio dobranych składników pomagają uzyskać ładny kolor opalenizny oraz dbają o prawidłowe funkcjonowanie skóry. Takim preparatem jest SOLGAR Beta Karoten 7 mg 60 kapsułek - polecany osobom korzystającym z kąpieli słonecznych i solarium w celu uzyskania pięknej i trwałej opalenizny oraz chcącym chronić skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV.