Skóra trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Trądzik to problem złożony, mający swoje przyczyny na różnych podłożach. Dodatkowo ostatnimi czasy nie dotyczy on już tylko nastolatków.

Główną przyczyną powstawania zmian trądzikowych są bytujące na skórze bakterie beztlenowe oraz złe funkcjonowanie hormonów. Gruczoły łojowe działają zależnie od hormonów płciowych. Nieprawidłowe stężenia we krwi mogą być widoczne właśnie jako grudki, krostki, zaskórniki.

Wykwity na twarzy bardzo często towarzyszą chorobom ogólnym, wewnętrznym. Wówczas występują w określonej lokalizacji. Zmiany skórne zlokalizowane na linii żuchwy, brodzie świadczą właśnie o problemach hormonalnych. Również tradycyjna strefa T (czoło, nos i broda) jest miejscem, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych i tam też najczęściej zaburzenia hormonalne pokazują się jako wypryski. Z kolei usytuowane wykwity na policzkach mogą być oznaką problemów z układem pokarmowym, trawieniem.

Pierwsza zasada w pielęgnacji skóry trądzikowej to delikatność. Z taką cerą trzeba postępować szczególnie ostrożnie, stosując łagodne środki myjące. Cera trądzikowa najczęściej występuje na podłożu cery tłustej, łojotokowej. W celu dobrego zemulgowania sebum podczas mycia, najlepiej użyć żelu, np. z serii Bioderma Sebium.

Gdy skóra dodatkowo jest wrażliwa i źle reaguje na kontakt z wodą, warto spróbować płynu micelarnego lub delikatnej emulsji. Ważne, aby produkty do demakijażu i mycia twarzy nie zawierały alkoholu.

Druga kwestia to uregulowanie rogowacenia. Regularne peelingi, kremy zawierające kwasy owocowe pomogą ustabilizować prawidłową odnowę komórek skóry, tym samym nie dopuszczając do zalegania na jej powierzchni sebum i martwych komórek. Godne uwagi w walce z trądzikiem są m.in. kwas migdałowy oraz azelainowy. Zmianom trądizkowym często towarzyszą też przebarwienia, a kremy złuszczające dobrze sobie z nimi poradzą. Takie kremy najlepiej stosować na noc. Na dzień warto sięgnąć po krem matujący, który oprócz działania antybakteryjnego będzie doskonałą bazą pod makijaż.

Nie zapominajmy, że na wygląd naszej skóry ma również nasza dieta. Wartościowe posiłki pozwolą oczyścić organizm z toksyn, również tych w skórze. Dobrze jest zaobserwować czy jakiś konkretny produkt nie powoduje u nas nasilenia zmian skórnych. Oprócz tego warto rozpocząć suplementację wewnętrzną preparatami pomagającymi w walce z tym niełatwym przeciwnikiem, jakim jest trądzik.