Twoje dziecko, dotąd spokojne, nagle zaczyna głośno i rozpaczliwie płakać, prężyć się i podkurczać nóżki? Jeśli nie pomagają zastosowane przez Ciebie tradycyjne metody np. masaż brzuszka, czy ciepły kompres, to może być znak, że u twojego maluszka powodem kolki jest niedostatecznie rozwinięty układ trawienny.

Niedostatecznie rozwinięty układ trawienny

Każda mama wie, jak dokuczliwe dla dziecka bywają kolki. Najtrudniej jest jednak wtedy, gdy na bóle brzuszka nie pomagają żadne tradycyjne metody. Nie skutkuje ani noszenie w odpowiedniej pozycji, ani ciepła kąpiel, ani masaż brzuszka, ani odpowiednia dieta mamy.
To dlatego, że przyczyna kolek nie zawsze ma to samo podłoże. Do jej powstawania mogą przyczyniać się np.: stres, nieodpowiedni sposób karmienia, skaza białkowa czy niedostatecznie rozwinięty układ trawienny.

U osób, u których układ trawienny jest właściwie rozwinięty, w ścianie jelita cienkiego wydzielany jest enzym laktaza. Jest on odpowiedzialny za rozkład laktozy zawartej w mleku na cukry proste (glukozę i galaktozę), łatwiej przyswajane przez organizm.

U niektórych maluszków układ trawienny nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty i enzym ten nie jest produkowany w wystarczającej ilości. W efekcie duże ilości niestrawionej laktozy (pochodzącej z mleka mamy lub mleka modyfikowanego) docierają do jelita grubego i maluszek zaczyna odczuwać bolesne dolegliwości kolkowe.

Jeśli możesz zaobserwować zielonkawe kupy o charakterystycznym kwaśnym zapachu, a z brzuszka niemowlęcia dochodzi odgłos „przelewania”, nie obserwujesz jednak zmian skórnych, towarzyszących zwykle skazie białkowej (wyprysk na policzkach, pod kolankami, na rączkach czy brzuszku) to może oznaczać, że układ trawienny Twojego malca nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo.

Niedobór enzymu laktaza. Co dalej?

Zwykle niemowlęta wyrastają z tego problemu ok. 3-4. miesiąca życia, kiedy ich układ trawienny zaczyna właściwie funkcjonować. Aby pomóc maluszkowi możesz jednak podać krople zawierające naturalny enzym laktaza.

Bardzo pomocna w walce z tego typu kolkami może być Kolaktaza, która zawiera naturalny enzym laktaza, czyli enzym, którego aktualnie brakuje Twojemu maleństwu do prawidłowego trawienia. Preparat zawiera jedynie naturalny składnik, więc bez obaw możesz go stosować już od pierwszych dni życia dziecka.

Powinnaś też skonsultować się z pediatrą i opowiedzieć mu o swoich obserwacjach. Z pewnością zleci dalsze postępowanie.