Skóra wrażliwa kojarzy nam się przede wszystkim ze skórą suchą. Nic bardziej mylnego. Skłonność do nadwrażliwej reakcji na różne czynniki może występować na podłoż każdego typu skóry. Dobrze jest również każdą skórę traktować ostrożnie, jakby była skórą wrażliwą.

O tym, że nasza skóra jest szczególnie wrażliwa możemy się przekonać, gdy po jej kontakcie z określoną substancją czy czynnikiem fizycznym występuje uczucie swędzenia, pieczenia, ściągnięcia. Bardzo często pojawia się również rumień oraz może wystąpić wysypka.

Dlaczego tak się dzieje?

Nadwrażliwość skóry wynika z zaburzenia jej funkcji odpornościowych. Skóra osłabiona, przesuszona, nie spełnia swojej roli jako ochrony przed czynnikami drażniącymi. Dlatego najważniejszym punktem w pielęgnacji skóry wrażliwej jest nawilżanie oraz natłuszczanie. Należy przywrócić płaszcz hydro-lipidowy na powierzchni naszej skóry, aby mógł tworzyć on naturalną warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Wówczas nasza skóra będzie nawodniona, utrzyma swą gęstość i nieprzepuszczalność.

Skóra wrażliwa najczęściej źle znosi kontakt z wodą. W związku z tym bardzo ważne jest dostarczenie jej od środka, w postaci przyjmowania dużej ilości płynów. Natomiast do oczyszczania twarzy i ciała warto wybrać kosmetyki w formie płynów micelarnych, które nie wymagają użycia wody. Bardzo dobrą alterntywą jest też oczyszczanie twarzy za pomocą preparatów na bazie olejków.

Stosowanie intensywnie działających substancji złuszczających czy przeciwzmarszczkowych także nie jest dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą. Zatem najlepiej używać peelingów enzymatycznych, kremów i maseczek o jak najprostszym, najbardziej naturalnym składzie. Warto ograniczyć też stosowanie kosmetyków kolorowych lub wybrać kosmetyki mineralne.

Najlepszym wyborem będą kosmetyki do pielęgnacji zaweirające kwas hialuronowy, np. Bioderma Sensibio, Bioderma Hydrabio, Dermedic. Jest on naturalnym skladnikiem naszej skóry, mającym za zadanie związanie wody w jej głębokich warstwach, a co za tym idzie głębokie jej nawilżenie. Dodatkowo zastosowany na powierzchni skóry utworzy warstewkę zapobiegającą utracie wody.

Uszkodzenie mechanizmów obronnych skóry może mieć wiele przyczyn. Niektóre są od nas niezależne, a za inne sami ponosimy winę. Duży wpływ na nadwrażliwość skóry ma coraz większe zanieczyszczenie środowisk, przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach, klimatyzacja i stresy. Także opalanie, palenie papierosów i przebywanie w towarzystwie osób palących. Do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry przyczynia się też jej niewłaściwa pielęgnacja, gwałtowne zmiany temperatury, wiatr, chlorowana woda oraz detergenty znajdujące się w proszkach i płynach do płukania.

Jeśli masz skórę wrażliwą lub skłonną do podrażnień:

  • nie myj twarzy wodą z kranu

  • nie stosuj kosmetyków o pH ponad 5,5 lub zawierających dużo substancji aktywnych (retinolu, kwasów owocowych, wit. C i alkoholu)

  • nie używaj też mydeł o odczynie zasadowym, środków silnie pieniących (np. płynów do kąpieli), mocno ścierających peelingów, kosmetyków z konserwantami

  • unikaj gwałtownych zmian temperatury, mycia w bardzo zimnej albo gorącej wodzie oraz wychodzenia na mróz czy słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia.