Skóra szyi i dekoltu jest niezwykle delikatna. Wiele z nas zapomina o właściwej pielęgnacji skóry szyi i dekoltu – oczyszczając, nakładając krem często skupiamy się tylko na twarzy. To błąd ponieważ skóra szyi i dekoltu jest niezwykle delikatna i wymaga szczególnej ochrony. To właśnie na szyi i dekolcie pierwsze oznaki starzenia będą najbardziej widoczne.

Dlaczego taka delikatna?

Na skórze szyi i dekoltu występuje o wiele mniejsza ilość gruczołów łojowych i kolagenu niż w skórze twarzy. Skóra ta jest również o wiele cieńsza. To sprawia, że jest bardziej podatna na wysuszenie, łatwiej traci elastyczność, wiotczeje, pokrywają ją zmarszczki. Dodatkowo duże znaczenie mają tutaj czynniki zewnętrzne – promienie słoneczne, uciskające ubrania czy nawet pozycja w której śpimy lub garbienie się.

Pielęgnuj jak twarz

Skórę szyi i dekoltu pielęgnujmy tak jak skórę twarzy. Oczyszczamy z demakijażu, tonizujemy, nakładamy krem. Zafundujmy także tym partiom ciała delikatny peeling i maseczkę. Peeling sprawi, że aktywne składniki w zastosowanych po nim kosmetykach zostaną lepiej wchłonięte.

Ważny jest sposób nakładania kremu. Zaczynamy o dekoltu – krem wcieramy okrężnymi ruchami, zmierzając w kierunku brody. W skórę szyi krem wmasowujemy, a w okolicach żuchwy wklepujemy. Skóra dekoltu lubi także masaż. Możemy do niego użyć choćby kostek lodu owiniętych w folię lub po prostu kremu. Masaż wykonujemy delikatnie, od dekoltu w stronę szyi. Nasza skóra będzie lepiej ukrwiona, pobudzona, nabierze zdrowego i promiennego wyglądu.

Częste błędy

Zdarza się, że na skórę dekoltu i szyi nakładamy za małą ilość kremu. Nie oszczędzajmy – nałóżmy warstwę jak na twarz. Skrapiasz szyję i dekolt perfumami? Nie rób tego – to tylko zwiększa jej wysuszenie, a przecież i tak jest niezwykle delikatna. Nie zapomnij o ochronie skóry przed słońcem – na szyję także nałóż krem z filtrem, nie tylko wtedy gdy wychodzisz na plażę.

Inne czynniki

Wyprostowane plecy, uniesiona broda – taką pozycję ciała lubi skóra szyi. Podczas snu wybierajmy poduszki, na których nasza szyja będzie rozciągnięta. Nie śpijmy z brodą podkurczoną do piersi.


Niemożliwe jest zatrzymanie starzenia się skóry. Ale warto zadbać o skórę szyi i dekoltu by starzała się w równym tempie z naszą twarzą. Musimy wyrobić w sobie nałóg traktowania jej na równi ze skórą twarzy, by ta dodatkowa pielęgnacja stała się dla nas naturalnym odruchem. Ogromne znaczenie będzie miała także systematyczność naszych działań.