Skóra maluszka jest jeszcze niedojrzała, łatwo pojawiają się na niej zaczerwienienia czy podrażnienia - jest cieńsza niż dorosłego, mniej sprężysta, jej komórki luźno przylegają do siebie. Charakteryzuje ją inny skład płaszcza lipidowego, niedoczynność gruczołów potowych i brak gruczołów łojowych. Powoduje to nadmierną utratę wody i suchość skóry.

Kilka zasad właściwej pielęgnacji

Kąpać codziennie – dziecko często bywa zgrzane czy spocone – dlatego codzienna kąpiel jest ważna. Nie powinna tylko trwać zbyć długo, by skóra nie ulegała wysuszeniu. Do kąpieli używamy specjalnego płynu przeznaczonego dla maluszków. Jeśli masz małą wprawę – namydlaj maluszka jeszcze na przewijaku i dopiero zanurz w wanience – będzie to wygodniejsze dla mamy, a pewna mama to czujące bezpieczeństwo dziecko. Nie pomiń żadnej fałdki – na szyi, za uszami, w pachach – ważne by usunąć pot, czy ulane mleczko. Do mycia maluszka stosuj na przykład: Płyn do mycia i kąpieli OILLAN BABY 2w1.

Mycie buzi – w ciągu dnia przegotowaną lub mineralną wodą, podczas kąpieli buzię myjemy płynem.

Dziecko które ma skórę ze skłonnością do podrażnień najlepiej kąpać w wodzie z dodatkiem emolientu. Taki kosmetyk myje skórę i pozostawia na niej cienką warstwę ochronną. Można użyć także pielęgnacyjnego olejku do kąpieli Balneum Baby Basic.

Gąbka, myjka – tak, ale muszą być rzeczywiście czyste. W niedosuszonej gąbce lub myjce mnożą się bakterie i grzyby mogące powodować choroby skóry. Dlatego suszmy gąbki lub myjki dokładnie i zmieniajmy je przynajmniej raz w miesiącu.

Jak często myć główkę?

Również najlepiej codziennie - ponieważ główka często się poci. Włoski trzeba dokładnie spłukać – resztki szamponu mogą drażnić skórę i powodować stan zapalny. Zazwyczaj płyny do mycia dzieci przeznaczone są do mycia ciała i włosów.

Po kąpieli jeśli skóra malca jest sucha i szorstka stosujemy balsam. Oliwka? Wszystko zależy od stanu skóry. Jeśli jest sucha, łuszczy się i pęka to należy ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia  można używać oliwki, potem lepiej zamienić ją na balsam, bo oliwka u niektórych dzieci może podrażniać skórę lub nasilać zmiany łojotokowe. Sprawdź czy potrzebom skóry Twojego dziecka odpowiadać będzie na przykład ATOPERAL Baby Plus - emulsja do ciała.