Właściwe odżywianie jest bardzo ważne dla zdrowia dziecka. Urozmaicona, bogata w odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych dieta wpływa na odporność i rozwój dziecka. Jednak nie zawsze udaje się przekonać malucha do zdrowej diety. Dzieci grymaszą, nie lubią nowych smaków, wolą słodkości zamiast zdrowego posiłku. Jak poradzić sobie z niejadkiem i dostarczyć mu właściwą ilość składników odżywczych?

Mały niejadek

Problem ten może pojawić się już przy rozszerzaniu diety - dziecko niechętnie próbuje nowości, najchętniej piłoby tylko mleko lub jadło przekąski zamiast konkretnych dań. Co można zrobić?

1. Wprowadź stałe pory posiłków. Mały brzuszek szybko się przyzwyczai i maluch będzie odczuwał chęć aby coś przekąsić w określonej porze.
2. Nie dokarmiaj. Ogranicz przekąski, słodycze i podjadanie między posiłkami. Do picia podawaj wodę a nie słodkie napoje.
3. Kolorowo na talerzu. Postaraj się by dania wyglądały wesoło i zachęcająco dla maluszka. Ułóż obiadek w postaci kwiatuszka lub łódki.
4. Wybierzcie razem zastawę – zróbcie wspólną wyprawę do sklepu gdzie kupicie talerzyk, sztućce, kubeczek – być może z wybranej samodzielnie zastawy malec będzie chętnie jadł.
5. Zainteresuj się zagadnieniem BLW (Bobas Lubi Wybór) – być może to rozwiązanie sprawdzi się u Twojego malca.
6. Przemycaj zdrowe dania np. jeśli maluch nie lubi mleka staraj się wprowadzić w jego dietę jogurty, ser żółty, budyń; mięsko możesz przemycić miksując je w zupie krem.
7. Nie wmuszaj jedzenia. Odniesie to odwrotny skutek do zamierzonego. Pewnych smaków malec ma prawo nie tolerować. Ty także przecież masz swoje dania, których zwyczajnie nie lubisz.
8. Konsekwentnie wracaj do dań, których dziecko wcześniej nie chciało spróbować. Smaki malucha mogą się z wiekiem zmieniać, inna forma podania danego składnika może także bardziej trafić w gust dziecka.

Chorowanie

To normalne, że choroba odbiera apetyt. Przy przeziębieniu, gorączce dziecko ma prawo nie chcieć jeść – organizm mobilizuje wtedy wszystkie swoje siły do walki z chorobą, nie chce tracić energii na trawienie. W chorobie podawaj dziecku jego ulubione dania, jeśli boli go gardło podawaj posiłki, które można łatwo przełknąć. Gdy złe samopoczucie minie dziecko z pewnością nadrobi brak apetytu.

Anemia

Brak apetytu może pojawić się także przy anemii. Jeśli nasze dziecko generalnie nie lubi jeść warto wykonać badania pod tym kątem i skonsultować je z lekarzem. Naszemu niejadkowi możemy dodatkowo podawać witaminki, w wygodnej do zaaplikowania formie żelek, które maluch z ochotę będzie wcinał.

Przy odżywianiu małego dziecka trzeba wykazać się nie tylko cierpliwością, ale także konsekwencją oraz kreatywnością. Warto zapoznawać malucha z dużą ilością smaków, tak by jego dieta była urozmaicona, smaczna, bogata w składniki odżywcze i zapewniającą właściwy poziom składników mineralnych i witamin niezbędnych do rozwoju malca.