Nadużywane i niewłaściwie stosowane antybiotyki mogą wywołać wiele szkody. Czasami jednak są konieczne, żeby maluch wrócił do zdrowia. Nic w nich złego jeśli stosowane są zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami lekarza.

Antybiotyki niszczą i hamują rozmnażanie się bakterii. Nadużywanie antybiotyków prowadzi do tego, iż bakterie uodparniają się na ich działanie. Nie wolno więc podawać antybiotyków „na wszelki wypadek” . Nie ma także sensu stosowanie antybiotyków na choroby wywoływane przez wirusy – antybiotyki po prostu na nie nie zadziałają – nie wyleczą ani grypy ani przeziębienia.

Kiedy jeszcze nie czas na antybiotyk

Gdy infekcja mija samoistnie, gorączka spada a poza katarem i kaszlem dziecku nic więcej nie dolega powstrzymajmy się z antybiotykiem (oczywiście konsultując to z lekarzem).
Antybiotyk nas nie ominie jeśli lekarz zdiagnozuje na przykład infekcję układu moczowego, zakażenie pępka u noworodka czy anginę.

Jak stosować prawidłowo?

Stosujemy zaleconą przez lekarza dawkę. Nie zmniejszamy jej samodzielnie ani nie zwiększamy. Przestrzegamy czasu podawania leku, zazwyczaj musimy go podawać co określoną ilość godzin. Kuracja antybiotykiem trwa od 7 do 10 dni, nie można jej przerywać wcześniej bez konsultacji z lekarzem, nawet gdy nastąpi poprawa zdrowia. Istotną informacją jest też to, czy antybiotyk należy podawać przed jedzeniem, w jego trakcie czy po jedzeniu. Te drobiazgowe ustalenia naprawdę są istotne, bo wpływają na to, jak lek jest przyswajany. A od tego zależy skuteczność kuracji.
Leczenie przerywamy gdy wystąpią silne działania uboczne – nudności, wymioty, biegunkę, uczulenie. Wybieramy się także wtedy koniecznie do lekarza.

Flora bakteryjna

Antybiotyk zabija bakterie i złe i dobre, w tym dobrą florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Dlatego w trakcie podawania antybiotyku oraz dwa tygodnie po podajemy dziecku probiotyk. Aby zadziałał podajemy go dwie godziny przed lub po podaniu antybiotyku. Nie podawajmy go razem z antybiotykiem – będzie nieskuteczny.