Listopad to typowo przeziębieniowy miesiąc i próba dla odporności naszych dzieci. Gdy dziecku dokucza kaszel, katar i ból gardła trudno o dobre samopoczucie. Jak możemy spróbować ulżyć naszemu maluchowi?

Na katarek

Oczyszczaj nosek aspiratorem. To ważne by wydzielina nie spływała do dróg oddechowych, może spowodować zapalenie oskrzeli. Śluzówkę nosa nawilżajcie roztworem soli morskiej lub soli fizjologicznej (np. woda morska w areozolu Disnemar) . Nawilżaj powietrze w mieszkaniu. Podczas snu ułóż główkę dziecka wyżej, tak by wydzielina nie spływała do gardła i by łatwiej było oddychać i spokojnie spać.

Na kaszel

Przy kaszlu dobrze sprawdzają się  inhalatory – inhalacje możesz wykonać z soli fizjologicznej. Po inhalacji oklep plecki dziecka. Przy kaszlu mokrym podawaj syropek wykrztuśny. Pamiętaj jednak by nie podawać go po godzinie 16 lub tuż przed snem, odruch wykrztuśny nie pozwoli spokojnie spać. Warto także nasmarować na noc klatkę piersiową dziecka rozgrzewającą maścią np. Vicks VapoRub.

Temperatura

Gdy nie przekracza 37, stopnia nie musimy jej obniżać. Nie przegrzewajmy dziecka, niech będzie lekko ubrane, jeśli leży lub śpi okryjmy je jedynie lekkim kocem. Przegrzanie organizmu i przesuszenie śluzówek przyniesie tylko szkody. Pamiętaj o wietrzeniu domu.

Maluch musi dużo pić. Idealnie sprawdzi się ciepła woda z cytryną i miodem, herbatka z lipy z sokiem malinowym lub mleko. Gdy karmisz piersią – przystawiaj dziecko jak najczęściej.

Gdy nie ma gorączki wybierzcie się na spacer. Przechadzka poprawi ukrwienie, dotleni, zmniejszy katar.

Ból gardła

Zastosuj spray do gardła, starsze dziecko może ssać przeznaczone dla jego wieku tabletki. Przy suchości w gardle podaj tran. Podawaj łagodne i łatwe do przełknięcia posiłki.

Odpoczynek

Dziecku potrzebny jest spokój. Dobrym zabawami będzie czytanie książeczek, spokojne zabawy, przytulanie i drzemki kiedy tylko ma ochotę. To normalne że dziecko może nie mieć apetytu – nie zmuszaj malca do jedzenia.