Sprzęt diagnostyczny powinien być dostosowany do potrzeb małego dziecka. Stosowanie sprzętu przeznaczonego dla dorosłych może po pierwsze znacznie zaburzyć poprawność wyniku, a po drugie może obniżyć skuteczność terapii. Dlaczego tak się dzieje?

Mierzymy ciśnienie

Podstawą jest odpowiedni mankiet – właściwy dla rozmiaru dziecka. Gdy będzie zbyt luźny wynik z całą pewnością nie będzie prawidłowy. Przed badaniem dziecko powinno spokojnie posiedzieć przez około 10 minut.

Inhalujemy

Maseczka, przez którą inhalujemy dziecko musi być dobrana do wieku dziecka. Zbyt duża sprawi iż nie zostanie zaaplikowana wystarczająca ilość leku.

Termometr

Jak szybko zmierzyć temperaturę ruchliwemu malcowi? Nie jest to teraz dużym problemem, ponieważ na rynku znajduje się szeroki wybór termometrów umożliwiających szybki pomiar. Możemy wybrać termometr z giętką końcówką, dzięki któremu możemy wykonać pod pachą, przez usta i przez odbytnicę.

Popularne są także termometry douszne, które cieszą się wysoką wiarygodnością pomiarów. Aby pomiar był prawidłowy musimy zwrócić uwagę na prawidłowe zakładanie kapturka ochronnego.

Istnieją także termometry do bezdotykowych pomiarów. Pomiaru dokonuje się na czole. Również są bardzo wygodne, a wynik pomiaru otrzymujemy w kilka sekund.

Właściwy sprzęt diagnostyczny dostosowany do potrzeb małego dziecka to podstawa poprawności otrzymywanych wyników. Za duży mankiet ciśnieniomierza lub źle dobrany termometr może sprawić, że wynik nie będzie wiarygodny. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dlatego zwracajmy na to bacznie podoba.